Právník Přibáň kvůli slovům o pověření od prezidenta hrozí Babišovi: Rozvracení republiky, osm až dvanáct let a propadnutí majetku

12.10.2021 20:07 | Ze sítí

Právník a sociolog Jiří Přibáň upozornil premiéra Andreje Babiše, že by se jeho jednání mohlo zvrhnout k rozvracení republiky. Přibáň na Facebooku zveřejnil paragraf 310 trestního zákoníku o rozvracení republiky v reakci na Babišova slova, že zvažuje přijetí pověření prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby se pokusil sestavit vládu.

Právník Přibáň kvůli slovům o pověření od prezidenta hrozí Babišovi: Rozvracení republiky, osm až dvanáct let a propadnutí majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň

Premiér Babiš po dvou dnech mlčení ohledně schůzky s prezidentem Zemanem poznamenal, že ho prezident pověří prvním pokusem o sestavení vlády. „V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak ano, mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to tak říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ uvedl Babiš.

Na jeho slova na Facebooku reagoval filozof, právník a sociolog Jiří Přibáň, působící na univerzitě v britském Cardiffu. „K prohlášení Andreje Babiše, že záleží jen na něm, jestli přijme pověření, které mu údajně měl udělit Miloš Zeman, jen připomínám paragraf 310, rozvracení republiky,“ napsal Přibáň.

„Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti České republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku,“ citoval Přibáň trestní zákoník s tím, že takové tresty by snad podle něj měly hrozit premiéru Babišovi, pokud se rozhodne prezidentovo pověření přijmout, ačkoliv většinu v Poslanecké sněmovně s určitostí nesloží.

„Právní filozof,“ jak sám sebe rád nazývá Jiří Přibáň, je Babišovým dlouhodobým kritikem. V nedělním pořadu svého oblíbence Václava Moravce Přibáň s radostí komentoval výsledek parlamentních voleb. „Je to vítězství pro Českou republiku, ale i pro Evropu, protože se ukázalo, ne že populisty porazíme, ale že je dokážeme alespoň zadržet v jejich pochodu a postavit proti nim alternativu. Takže tady se šlo volit s představou, že je v rukách osud demokracie, a zjistili jsme během víkendu, že namísto ohrožení se zvolila středopravá vláda a že demokratický proces lze napravit, obnovit, a to je naděje, která přesahuje Českou republiku,“ jásal Přibáň.

Vyjádřil se také ke zdravotnímu stavu prezidenta a položil si otázku, zda je prezident schopen vykonávat svůj úřad, zvláště když dlouhodobě proklamoval, že sestavením vlády pověří Andreje Babiše. „To, že prezident má tedy tu možnost jmenovat nejen nezbytně vítěze voleb, ale člověka, který vede stranu s nejvyšším koaličním potenciálem, tedy s největší šancí získat většinu v Parlamentu, získat důvěru, tak si tady najednou musíme klást otázku, jestli toho vůbec prezident je schopen, jestli ústavní procesy lze nějakým způsobem nastartovat,“ spekuloval Přibáň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je to venku. Zvýší Fiala daně? Kalousek se obává nejhoršího

14:10 A je to venku. Zvýší Fiala daně? Kalousek se obává nejhoršího

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se zlobí na prezidenta Zemana. Tím, že pořádá nesmyslná…