Právo žít! Omezit politické neziskovky. Rok covidu platit nebudeme! Trikolóra Svobodní Soukromníci spustili kampaň

17.6.2021 4:58 odp. | Reportáž

Pírko jako symbol svobody a volnosti se stalo hlavním logem předvolební kampaně strany Trikolóra Svobodní Soukromníci, která byla zahájena ve čtvrtek před polednem v pražském Muzeu Slivovice. Podpisy holubím brkem a vypuštění čtrnácti bílých holubů se staly symbolickým startem cesty pod hlavním kampaňovým heslem „máte právo žít“.

Tato možnost byla podle lídrů seskupení v posledních měsících značně omezena, a to nejen ze zdravotních důvodů. Na zahájení zaznívala kritika kšeftů přikrytých pandemií a nouzovým stavem, stejně jako pokusů Evropské unie odebrat pod heslem boje s nákazou další části naší svrchovanosti. Padlo i doposud neslýchané slovo „pharmalobby“.

Pírko jako hlavní logo kampaně za svobodu odprezentovala Zuzana Majerová Zahradníková, představena z pódia jako „naše superlídryně“. „Je navíc spojeno se štěstím, léčením a také se o něm traduje, že umí chránit,“ dodala.

Ve svém úvodním projevu poslankyně dvakrát citovala Margaret Thatcherovou. Hned na úvod připomněla její slova, že chce zastavit rudnutí Velké Británie. Tento cíl lze i po 45 letech z fleku oprášit, jen je třeba k rudé přidat ještě zelenou a černou.

„Chceme vrátit skutečnou pravici na mapu České republiky,“ vyzvala Majerová. A to ještě nikdo netušil, že na konci akce bude tato akce „pravice na mapu“ vyjádřena i názorně.

Majerová zdůraznila také význam rodiny a dalších tradičních hodnot. Základem pravicového uvažování by podle ní mělo být „postarat se o sebe, svou rodinu, obec, zemi a až pak řešit problémy celého světa“.

Následoval ji předseda Svobodných Libor Vondráček, který se představil jako právník, který se zoufalstvím sleduje, co se v posledních letech stalo z „práva“. Z někdejší představy, že právo má být „štít, který chrání občany, jejich svobodu a hodnoty, na kterých země rostla“, se stalo něco zcela jiného.

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci

Základem změny podle něj musí být návrat svrchovanosti českého práva a zastavení jeho předávání na úroveň EU.

Trojici lídrů uzavřel Petr Bajer, který prohlásil, že politici zneužívají pandemické situace (i dalších okolností) k omezování svobody. Cestou změny je podle něj „antibyrokratická revoluce“, která provětrá bobtnající státní úřady.

„Nemůžeme všichni platit ten rok covidu a stát se neuskromnit vůbec. To přece není správně,“ rozčílil se.

Do vyšších obrátek vytočila zahájení kampaně Natálie Vachatová, jednička středočeské kandidátky. „Ve jménu boje za demokracii se tu nastoluje diktatura,“ zmínila všechny, co se zaštiťují demokracií, nejlépe tou liberální a nabádají je ke spolupráci „demokratických sil“.

Myslí si, že je to výsledek práce politických neziskovek, které by měly dostávat mnohem méně prostoru. Zejména ve školství, kde by se měly děti učit myslet, a ne co si mají myslet.

Podobně rázně vystoupil Radomír Bábek, šéf Podnikatelských odborů a lídr pražské kandidátky. Podnikatelům je podle něj třeba vrátit nejen svobodu, ale i společenskou pozici, která jim náleží.

V poledním slunci následovali další krajští lídři. Libor Lukáš, někdejší hejtman Zlínského kraje a nyní lídr kandidátního lístku tamtéž, zaujal přivítáním diváků „doma“. Muzeum slivovice je totiž podle něj moravskou půdou a vůbec nevadí, že se nachází v samotném centru Prahy.

Bc. Libor Lukáš

  • Regionální politik Zlínského kraje, manažer a podnikatel
  • zastupitel obce

Kromě švestkového destilátu podle Lukáše dal Zlínský kraj zemi také „baťovskou dynamiku“. Tento zlínský odkaz se daří předávat dalším generacím. Pro letošní volby by hlavním Baťovým poselstvím dle bývalého hejtmana měl být vzkaz: Když jsi nespokojený s politikou, tak kandiduj a všechny poraž“. Připomněl, že právě takto se Tomáš Baťa stal zlínským starostou.

Z dalších jedniček zaujal David Hanák (kandidující v Jihomoravském kraji) příměrem, že s EU je to jako s ohněm- dobrý sluha, ale zlý pán. A nebo liberecký Otto Jarolímek, který nabádal k výchově mládeže k národní hrdosti a varoval před nekontrolovanou migrací, která bezostyšně směšuje ubohé válečné uprchlíky s lidmi, které akorát „láká dobré bydlo“.

Následovalo vypuštění čtrnácti bílých holubic jako poslů změny a svobody a ještě předtím výše zmíněný podpisový akt krajských lídrů na mapu České republiky, který byl symbolickým stvrzením smlouvy s voličem. Současně byl závazkem, že kandidáti budou v Poslanecké sněmovně hájit program, který strana představila a v souladu s hlavním heslem se jmenuje Právo žít.

„Zůstali jsme takřka jediní, kdo se nebojí nahlas hájit svobodu, nedotknutelnost soukromého majetku, naši národní suverenitu, ale zároveň nabízet skutečná řešení každodenních problémů občanů naší země,“ řekla k tomu Zuzana Majerová Zahradníková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…