Pravý sektor na východě Ukrajiny údajně zastřelil desítky vojáků

23. 5. 2014 19:22

Radikálové z ultranacionalistické organizace Pravý sektor a bojovníci v neoznačených černých uniformách střílejí na východě Ukrajiny příslušníky ukrajinské armády, kteří odmítají útočit na civilní obyvatelstvo. Napsala to ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na povstalecké zdroje. Vojáků zlikvidovaných tímto způsobem jsou prý už desítky. Hodnověrnost informací z východu Ukrajiny je nejistá, zprávy si protiřečí a z nezávislých zdrojů je nelze ověřit.

Pravý sektor na východě Ukrajiny údajně zastřelil desítky vojáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

Mluvčí "Luhanské lidové republiky" Ostap Čornyj novinářům řekl, že ozbrojenci z Pravého sektoru postříleli v obci Pryvillja, která leží asi sto kilometrů severozápadně od Luhanska, na třicet ukrajinských vojáků, kteří složili zbraně a přeběhli na stranu "luhanského lidu". Zabili prý rovněž sedm vojáků "luhanské armády" a 16 jich zranili.

Pravý sektor prý postřílel ukrajinské vojáky ležící v nemocnici

Další incident se podle ruské agentury ITAR-TASS odehrál v nemocnici města Lysyčanska, kde údajně Pravý sektor pozabíjel hospitalizované ukrajinské vojáky.

Pravý sektor podle ITAR-TASS ostřeloval i postavení ukrajinské armády u obce Odradne nedaleko Mariupolu. Stejný útok se podle ruské agentury odehrál ve čtvrtek i u Slavjanska.

Povstalci rovněž tvrdí, že čtvrteční krvavý incident ve městě Volnovacha v Doněcké oblasti, při němž zahynulo až 16 ukrajinských vojáků, byl výsledkem palby ukrajinských vrtulníků do vlastních řad. Podle vedení "Doněcké lidové republiky" prý bitevní vrtulníky masivně ostřelovaly pozemní pozice ukrajinské armády. Žádní příslušníci povstalecké domobrany údajně v době útoku na místě incidentu nebyli.

Vedení doněckých a luhanských povstalců označuje radikály z Pravého sektoru za nacisty a krvežíznivé zločince. Šéf Pravého sektoru Dmytro Jaroš, který kandiduje v nedělních prezidentských volbách, ve čtvrtek prohlásil, že "prapory Pravého sektoru operují na východě Ukrajiny v rámci útvarů územní obrany a nikdo proti jejich činnosti nic nenamítá".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…