Pražská státní zástupkyně prý odstoupila kvůli Babišovi. Má jít o vyšetřování Čapího hnízda

29.01.2016 17:09

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová ke dnešnímu dni rezignovala na svou funkci. Končí i její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová. Hercegová to sdělila ČTK a dodala, že tak ona i její podřízené chtějí umožnit personální obměnu. Na státním zastupitelství zůstanou jako řadové žalobkyně.

Pražská státní zástupkyně prý odstoupila kvůli Babišovi. Má jít o vyšetřování Čapího hnízda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Hercegová podala rezignaci ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO). „Funkci městské státní zástupkyně v Praze, která je extrémně náročná a exponovaná, vykonávám devátým rokem. Podle mého názoru je to doba, kdy by již vždy mělo dojít k obměně v obsazení funkce krajského státního zástupce, tak aby nedošlo ke stagnaci v činnosti takového státního zastupitelství,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

Hercegová doplnila, že vždy se veřejně vyjadřovala pro to, aby vedoucí státní zástupci měli funkční období. Krajské státní zástupce jmenuje ministr spravedlnosti na návrh příslušného vrchního státního zástupce. „Rezignaci považuji za projev odpovědnosti vůči celé soustavě státního zastupitelství,“ sdělila serveru Lidovky.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Je to alarmující, prohlašuje Kalousek

Svobodné fórum Pavla Šafra k tomu dodává, že je za pádem Hercegové třeba hledat Čapí hnízdo Andreje Babiše. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu tamtéž dodal, že ho to vlastně ani nepřekvapuje.

„Pokud je to tak, je to velice alarmující informace, která mě ale bohužel nepřekvapuje,“ řekl Kalousek. „Nicméně to, že Čapí hnízdo byl podvod na daňové poplatníky a na Evropskou unii, o tom není pochyb, ať už to bude prohlášeno trestným činem, či nikoliv,“ dodal. Narážel tím na skutečnost, že firma Čapí hnízdo čerpala desítky milionů korun z evropských dotací, ačkoli na to formálně neměla právo, protože Babišův holding Agrofert nelze označit za malý či střední podnik, který by mohl peníze čerpat. Hercegová tuto kauzu dozorovala.

V minulosti podle médií čelila podezřením, že mařila vyšetřování některých kauz. Právo předloni v létě napsalo, že detektivové z protimafiánského útvaru ji podezírají, že podobně jako někdejší náměstek vrchního žalobce v metropoli Libor Grygárek kryla lobbistu Romana Janouška. V roce 2011 Hercegová podle Respektu nabádala svou podřízenou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ČTK sdělil, že rozhodnutí Hercegové respektuje. „Pozice městského státního zástupce v Praze není jednoduchá, je to poměrně vytížené státní zastupitelství, kam často dopadají velice závažné kauzy. Z toho důvodu bych chtěl paní doktorce poděkovat za její práci a popřát hodně zdaru do dalšího profesního života,“ uvedl. Více se vyjadřovat nechtěl.

Ministr Pelikán serveru Lidovky.cz sdělil, že Hercegová odstoupila z osobních důvodů. „Městské státní zastupitelství Praha potřebuje nový impulz a čerstvou krev, takže z tohoto důvodu její rozhodnutí vítám,“ dodal.

JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

  • ANO 2011
  • Ministr spravedlnosti v demisi
  • ministr spravedlnosti

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

22:57 Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

Vítězství Ester Ledecké nejen rezonuje v českých a zahraničních médiích ve smyslu fascinujícího zla…