Pražské lesy porušily zákon. Magistrát je ale trestat nebude

25. 12. 2013 10:56

Hlavní město Praha nepotrestá nikoho za to, že její příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy opakovaně porušila zákon o zadávání veřejných zakázek a interní směrnici týkající se výběrových řízení. Na dotaz ČTK to řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle odboru kontroly není možné vyčíslit škodu, kterou mohly lesy zvýhodňováním jedné z firem způsobit. Trest tak za to nikoho nestihne.

Pražské lesy porušily zákon. Magistrát je ale trestat nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček

Informace o pochybení vzešla z výsledků mimořádné magistrátní kontroly. Ta potvrdila závěry analýzy, kterou pro Prahu vypracovala firma Deloitte Advisory. Prahou stoprocentně vlastněná organizace podle kontroly mimo jiné dodavatelům proplácela faktury na vyšší částky, než jaké byly vysoutěženy, proplácela duplicitní faktury a netransparentně vybírala vítěze soutěží, vyplývá z neveřejných materiálů určených radě města.

Primátor na dotaz ČTK, co s podezřením bude dělat, nejprve neodpověděl, následně si ale nechal zpracovat další zprávu, podle které byl sice zřejmě spáchán trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, škodu ale prý nelze vyčíslit. Navíc by bylo obtížné prokázat úmysl. "Ke způsobení škody či opatření prospěchu nemusí ve skutečnosti vůbec dojít," uvedli úředníci ve zprávě, kterou má ČTK k dispozici.

Žádná škoda prý nevznikla

Ředitel organizace Václav Kroutil už na začátku listopadu ČTK řekl, že kvůli pochybení dostali výpověď dva vedoucí zaměstnanci. "Na základě zjištění kontroly jsem s okamžitou platností zavedl nápravná opatření," uvedl. Podobná situace by tak podle něj už neměla nastat. Škoda prý žádná nevznikla.

Úředníci se při kontrole zaměřili na několik zakázek z let 2010 až 2012. Většina z nich se týká úklidu a údržby lesoparku Stromovka. Za práce byly vyplaceny částky v řádu několika milionů korun. V závěrech kontroly se píše, že městská organizace při posuzování soutěžících použila netransparentní hodnocení, nezákonně rozdělila zakázku do několika menších a neoprávněně zadala zakázku bez výběrového řízení. Dále pak prý vyplácela vyšší částky, než byly stanoveny v zadávací dokumentaci. Při nákupu vozidel se zase lišily vysoutěžené ceny od skutečně fakturovaných. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…