Pražský exprimátor Svoboda má další problém. Omluvy se od něj domáhá Ivo Rittig

07.07.2015 18:13

Lobbista Ivo Rittig se soudně domáhá omluvy od bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS). Vadí mu rozhovor pro Lidové noviny, v němž Svoboda naznačil, že Rittig měl podíl na jeho odvolání z funkce. Podle lobbisty to není pravda, stejně jako tvrzení, že se Rittig v souvislosti s odvoláním sešel společně s dalším vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou s "vysokým činitelem pražské topky". Žalobu na ochranu osobnosti začne tento měsíc projednávat pražský městský soud.

Pražský exprimátor Svoboda má další problém. Omluvy se od něj domáhá Ivo Rittig
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig

Lékař Svoboda působil jako primátor hlavního města od roku 2010, a to v koalici občanských demokratů nejprve s ČSSD, poté s TOP 09. V květnu 2013 ho zastupitelé v tajném hlasování odvolali, později ho nahradil Tomáš Hudeček (TOP 09). Svoboda po hlasování prohlásil, že jedinou snahou TOP 09 bylo odstranit před volbami své pravicové konkurenty.

V rozhovoru pro Lidové noviny nazvaném "Už od srpna jsme tušili, že přijde rána" exprimátor řekl, že postup TOP 09 měl podporu vlivných podnikatelů. "Žádný (Roman) Janoušek, žádný Hrdlička nemá na moji radnici sebemenší vliv. Což je možná taky důvod, proč pracují v synergii na tom, abychom padli, a kroky topky podporují. Když se člověk dozví, že v jedné restauraci sedí vysoký činitel pražské topky s pány Hrdličkou a Rittigem, tak ho to zaujme," uvedl.

Rittig podává žaloby na ochranu osobnosti jak na běžícím pásu

Média Rittiga opakovaně označovala za jednoho z "kmotrů" ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované zakázky. V žalobě, kterou má ČTK k dispozici, Rittigovi právníci napsali, že Svobodovo tvrzení o schůzce je smyšlené. Proto lobbista chce, aby se mu exprimátor omluvil za neoprávněný zásah do občanské cti a lidské důstojnosti, a to jednak osobním dopisem, jednak veřejně v Lidových novinách. Finanční zadostiučninění Rittig nepožaduje, pouze náhradu nákladů soudního řízení.

Žalob na ochranu osobnosti podal Rittig v posledních letech celou řadu. Částečně uspěl například ve sporu s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), který se mu musel omluvit za to, že ho při projevu ve Sněmovně označil za "lupiče" a spojil jej s majetkem zabaveným při razii kvůli kauzám kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové). Za spojení se zlatem a miliony se Rittigovi podle dalšího verdiktu musí omluvit také Česká televize a podle zatím nepravomocného rozsudku i vydavatelství Economia. Soudy ovšem zamítly lobbistovy požadavky na finanční odškodné.

Rittig zažaloval také vydavatele deníku Blesk. Chce milion korun za tvrzení, že u něj končila část peněz z předražených jízdenek vyrobených pro pražský dopravní podnik. V této kauze čelí obvinění z praní špinavých peněz. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…