Pražský pravoslavný kostel postříkali vzýváním Alláha a výhrůžkami smrtí. Do dvou let budeme schovávat kříže i u nás, obává se Petr Hampl

29.04.2017 9:46

Pravoslavný kostel na pražských Olšanských hřbitovech se stal terčem vandala. Zatím neznámý pachatel jej posprejoval nápisy v azbuce. Několik hodin předtím přitom na místě zasahovali muži zákona. Informuje o tom server TN.cz.

Pražský pravoslavný kostel postříkali vzýváním Alláha a výhrůžkami smrtí. Do dvou let budeme schovávat kříže i u nás, obává se Petr Hampl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz

Po neznámém pachateli, jenž poničil Chrám Zesnuté Přesvaté Bohorodice, nyní pátrá policie. Jak uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk, pachatel na kostel napsal nápisy Allahu Akbar či Smrt nablízku. Odhadovaná škoda činí padesát tisíc korun.

Původní text ZDE.

V noci, po níž se na chrámu nápisy objevily, přitom policie v blízkosti zasahovala. Jeden muž tam totiž házel boty po ikonostasu. Hlídka muže odvezla do nemocnice na ošetření. „Jestli má poškození kostela souvislost s ním, zatím nejsme schopni říct,“ uvedl Daněk.

K symbolice házení bot:

Sociolog a bývalý předseda Alternativy pro Českou republiku Petr Hampl má však o motivacích útoku jasno a poznamenal, že česká muslimská komunita překročila další čáru.

„Že se jednalo o útok právě na pravoslavný kostel, není náhoda. Zatímco katolický mainstream i téměř všichni protestanti už tiše akceptovali jako své nové poslání podporu islamizace země, pravoslavní se jednoznačně staví na odpor a snaží se i podporovat zbývající křesťanské komunity v islámských zemích. Muslimové se je tedy snaží zastrašit,“ myslí si Hampl.

Ten nyní očekává pštrosí postoj od církví i státní správy – při opakování útoků agrumenty, že na tom pořád nejsme tak špatně jako západní země – a v řádu let první pokusy odstraňovat kříže jako výraz boje proti islamofobii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chcete ty neočkované lidi zatýkat?!“ Debata Havlíčka s Rakušanem se nebývale vyhrotila

12:44 „Chcete ty neočkované lidi zatýkat?!“ Debata Havlíčka s Rakušanem se nebývale vyhrotila

V první hodině Partie na CNN Prima News se střetli vicepremiér za hnutí ANO Karel Havlíček a pravděp…