Zbývalo jen pár hodin do podepsání německé kapitulace a konce druhé světové války, když 7. května 1945 popravili nacističtí vojáci v Třešti 33 lidí. Městečko ležící nedaleko Jihlavy se přitom o dva dny dříve zdánlivě osvobodilo. Na budově městského úřadu zavlála československá vlajka a strategická místa ve městě obsadili příslušníci revolučních gard. Ti ale nedokázali dlouho vzdorovat útoku zkušených vojáků jednotek SS.