Před pár lety nemožné: Komunisté se dotahují na ODS už i v Praze

03.10.2014 13:44

Do komunálních voleb zbývá týden a společnost Phoenix Research má výsledky z průzkumu volebního chování Pražanů. V hlavním městě by zvítězila TOP 09, hnutí ANO by skončilo na druhém místě a ČSSD by skončila třetí.

Před pár lety nemožné: Komunisté se dotahují na ODS už i v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: V rámci volební kampaně TOP 09 odpovídal Tomáš Hudeček na dotazy občanů. Ti si mohli také zagrilovat
reklama

TOP 09 zažívá pokles voličské podpory, přesto by obhájila vítězství z minulých komunálních voleb. V průzkumu Phoenix Research získala podporu 23,1 procenta voličů. Z toho 17,2 procenta tvořily preference a 5,9 procenta teoretický potenciál.

Celý průzkum ZDE

Spor o billboardy a slovní útok vůči ostatním městům ubral TOP 09 hlasy

Společnost Phoenix Research za poklesem TOP 09 vidí spor o billboardovou kampaň, hrozby zhoršení možnosti parkování a slovní útok primátora Tomáš Hudečka vůči ostatním městům v republice.

Volební potenciál ukazuje, jak by lidé volili, pokud by měli dvě možnosti. Podle Phoenix Research se takoví lidé rozhodují většinou až těsně před volbami, a proto jsou potenciálními voliči obou stran. První volbou ukážou své preference, tedy koho by v danou chvíli volili. Druhá volba pak ukazuje potenciální strany. Potenciál znamená nejširší možnou podporu stran.

Babiš se bude osobně angažovat ve prospěch pražské ANO

Na druhém místě v Praze by se umístilo hnutí ANO. Přestože přišlo o 2,1 procenta hlasů, dostalo od respondentů 17,2 procenta. Podle Phoenix Research lze u ANO předpokládat silný závěr kampaně, do které se osobně zapojí předseda strany Andrej Babiš.

Na třetí místo se dostala ČSSD, která zaznamenala nárůst o 0,8 procenta na celkem 15,4 procenta. Čtvrté místo obsadila koalice Strany zelených, KDU-ČSL a hnutí Starostů a nezávislých. Získala 8,8 procenta preferenčních hlasů. Od srpna, kdy získala druhé místo, její podpora setrvale klesá.

Voleb by se mohlo zúčastnit kolem 40 procent lidí

ODS dostala 8,5 procenta hlasů, komunisté 6,1 procenta a stejně obdrželo i nové hnutí Pro Prahu. Pětiprocentní hranici překročila Česká pirátská strana s 5,8 procenty a hnutí Restart 2014 s 5,2 procenty.

Volební účast v Praze by mohla být kolem 40,2 procenta. V září to bylo 37,6 procenta. Nárůst ukazuje, že Pražané vnímají probíhající volební kampaň a referování médií o tématech podzimních voleb.

Průzkum probíhal od 16. do 30. září na vzorku 3999 dotázaných, kteří tvoří reprezentativní vzorek obyvatel hlavního města starších 18 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…