Předseda ODS a ČSSD, to kdysi býval vrchol debat. Přečtěte si, jak to na Primě vypadalo dnes

09.09.2018 13:12

V nedělní Partii na TV Prima se proti sobě postavili šéf vládní ČSSD Jan Hamáček a lídr opoziční ODS Petr Fiala. Hlavními tématy bylo, kdy konečně skončí dusno kvůli postu ministra zahraničí. A jestli se máme podřídit diktátu EU ohledně přerozdělování migrantů.

Předseda ODS a ČSSD, to kdysi býval vrchol debat. Přečtěte si, jak to na Primě vypadalo dnes
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády, ministr vnitra, pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí

Evropa stále nemá jednotnou řeč při řešení migrační krize. Andrej Babiš v týdnu jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Shodli se v tom, že proti nelegální migraci je řeba bojovat. Předseda ČSSD Jan Hamáček prý sdíli názor premíéra Andreje Babiše, že nepřijmeme ani jednoho migranta, jako symbol našeho postoje. „Společně prosazujeme názor, že přerozdělování migrantů v rámci EU není žádným řešením,“ uvedl s tím, že postupem času nám dávají za pravdu i ti, kteří před tím měli jiný názor. „Jako naposledy německý ministr zahraničí, který řekl, že není možné žádný stát nutit k tomu, aby přijímal v rámci přerozdělování uprchlíky,“ dal Hamáček za příklad.

Diskuze podle něj každopádně směřuje správným směrem. „Když se podíváte na argumenty před třemi lety, tak Visegrádská čtyřka a Česká republika v tom byly sami. Dnes nám dávají za pravdu i země na západ od nás a názor v rámci EU se postupně formuje,“ doplnil předseda ČSSD s tím, že nelegální migraci je třeba řešit mimo EU. „Způsob dohody, který jsme udělali s Tureckem, je potřeba zopakovat i na jižní hranici,“ míní.

To předseda ODS vystupování Andreje Babiše při jednáních po Evropě ostře zkritizoval. „Já vidím nekoordinovanou zahraniční politiku. Nemůže to ani jinak být, když nemáme plnohodnotného ministra zahraničí,“ kroutil hlavou Fiala a dodal, že to, co přibylo proti politice, kterou jsme tu viděli za minulé vlády, jsou různá bombastická prohlášení, která vydává premiér. „Jedno z nich je, že Česká republika má nějaký plán, jak vyřeší migrační krizi v celé Evropě. To je něco, co dva metry za naší hranicí nemůže už nikdo brát ani vážně,“ svěsil ruce Fiala.

Pokračoval s tím, že je ale velmi rád, že premiér nyní nechce žádné migranty přijímat a připomněl, že dřív Babiš hovořil zcela opačně. „Před několika lety to byl právě Andrej Babiš, kdo říkal, že tu máme osmnáct tisíc volných pracovních míst, že by sem ti migranti přijít mohli,“ zdůraznil s tím, že je moc rád, že se mezitím jeho vnímání posunulo rozumným směrem.

„Na druhé straně, pokud nám pan premiér bude vykládat, že on je hrdina, který zabrání kvótám, tak je to akorát matení veřejnosti,“ uvedl Fiala, podle kterého se diskuze v Evropě posunula a dnes pro povinné kvóty není prakticky nikdo. „Byl bych rád, kdyby Česká republika byla na straně rozumné koalice, která chce chránit hranice Evropy. V tom bude mít premiér naši podporu, ale ne pro nějaké bombastické plány, které jsou v zahraničí směšné,“ dodal. V návaznosti na to připomněl, že by byl také moc rád, kdyby premiér splnil svůj slib a pozval předsedy klíčových parlamentích stran a mohli se konečně bavit o české pozici v Evropě.

Hamáček se poté přihlásil o slovo, že zmiňovaná nekoordinovaná politka je akorát klišé. „Rozumím, že situace na Ministerstvu zahraničí není standardní, ale mě by zajímaly příklady, kdy Ministerstvo zahraničí pod mým vedením něco nesplnilo. Či selhalo v otázce migrace?“ ptal se s tím, že naopak synergie mezi Ministertvem vnitra a Ministerstvem zahraničí jsou podle něj velmi vysoké.

Mezitím už se Fiala pousmíval a navázal na Hamáčka se slovy, že by se lidem měla říci pravda, oč přesně jde. „Všem občanům je potřeba říct, že to je spíš takový experiment. Že je jeden člověk ministr vnitra a současné ministrem zahraničí, to v Evropě nikde neexistuje,“ obrátil se na něj vyčítavě s tím, ať neříká, že je to normální.

Pro příklad Fiala uvedl, že rozhodně nehájí dobře zájmy České republiky, když do zahraničí vyjíždí častěji premiér, než ministr zahraničních věcí. „Podívejte se i na to, jak vypadá seznam zahraničních návštěv našich představitelů. V září pojedou na oficiální návštěvu Německa, jak prezdient, tak premiér, tohle není dobrá koordinace zahraniční politky,“ řekl a zmínil, že Zeman začíná také měnit orientaci zahraniční politiky a na setkání s velvyslanci dokonce vykládal, že prioritou České republiky je zrušit sankce vůči Rusku, nebo že se priorita ekonomické diplomacie přesune z Číny na Indii. „Já bych proto očekával nějaký postoj Ministerstva zahraničí, nějakou analýzu. A očekával bych, že je to součást vládní politiky, protože tak to má prostě být,“ rozčiloval se Fiala.

„Tak tohle je z půlky politická agenda,“ ohradil se na Fialu pobouřeně Hamáček, který nezaznamenal, že by docházelo k revizi české zahraniční politky. „Tady platí platná koncepce naši zahraniční poltiky a nikdo na ní nemění ani čárku,“ upozornil s tím, že pokud Českou republiku navštívil indický prezident, tak je podle něj logické, že se na stůl dostane agenda spolupráce s Indii do popředí a rozvíjí se i zde ekonomická spolupráce.

Dále Hamáček ujistil, že protiruské sankce stále platí. „V rámci Evropské unie je zájem o to, abychom disktuovali, zda ty sankce jsou efetitvní a zda splňují účel, kvůli kterému byly zavedeny. Nikdo z České republiky ale nenavrhuje jejich zrušení,“ uvedl předseda ČSSD, že pouze podpoří diskusi, jak co nejefektivněji celou diskusi nastavit.

„Rozvíjime vztahy s Indii, ale pokud je priorita naší ekonomické diplomacie Indie a ne Čína, tak by mě zajímalo, jak dopadly ty dosavadni prioritní vztahy s Čínou a co z toho teda Česká republika má?“ divil se Fiala a dodal, že Hamáček může vykládat velmi šikovně co chce, ale bez plnohodntého ministra zahraničí fungovat kooridnovaná zahraniční politika nebude. „I kdybyste byl sebeschopnější, tak nemůžete zvládnout agendu ministra vnitra a ministra zahraničí dohromady,“ trval si na svém.

Hned na to předsedoví ČSSD vyčetl i to, že neustále posouvají i termíny tohoto řešení. „My jsme rozhodnutí odložili až po volbách, protože nechci, abychom v horké fázi volební kampaně do komunálu a do Senátu řešili spory v rámci vlády, protože evidentně to spor je,“ vysvětloval Hamáček, který podle svých slov doufal, že to vyřeší už přes prázdniny, což se nepodařilo. A proto se tak stane v říjnu.

Neodpustil si poté Fialovi připomenout, že zrovna od ODS je to opravdu zajímavá kritika, když Petr Nečas jako předseda vlády byl ministrem obrany od prosince 2012 do března 2013. „Já tenkrát nezaznamenal, že by opozice křičela, že to destruuje naši obranyschopnost, normálně to pochopila,“ podokl s tím, že po čtyřech měsících také našel Nečas řešení a proto nyní Hamáček prosí, aby byla opozice korektní a trpělivá. „Nemůžeme se tvářit, že to je normální, když vznikla vláda bez plnohodntého ministra zahraničí,“ bouchl do stolu Fiala s tím, že to není výsledek momentální krize, jaká nastala v minulosti.

„Ministerstvo zahraničí je v tuto dobu mimořádné důležité. Těch termínů bylo plno. Já se setkávám pravidelně s diplomaty a každý se mne na to ptá a každý říká, že to není normální, Jednozančné to škodí naší republice v zahraničí,“ vyjel znovu Fiala. „Nikdo neříká, že to škodí, oni tu situaci chápou,“ oponoval mu Hamáček, který poukázal na to, že v pátek seděl v Praze na jednání s ministrem zahraničních věcí Heikem Maasem a disktuovali o česko-německých vztazích. „To jsem rád, že alespoň něco, že v té funkci někdy jste. Nebo dělejte rovnou všechny funkce vlády souběžně,“ dodal ironicky předseda ODS.

V Partii minulý týden seděl Andrej Babiš a řekl, že Miroslav Poche ve vládě nebude a jeho působení na Ministerstvu zahraničních věci je velmi negativní. Co přesně tím negaitvním myslel, prý Hamáček netuší. „Nevím, co mu vadí, nic konrétního na působení Pocheho od něj nezaznělo. Já k němu výhrady nemám,“ uzvařel Hamáček s tím, že se Babiše na výhrady sám nezeptal. A když s tím premiér nezačal, nepovažuje to za tak akutní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Janda a Olympic za 471 900 Kč na festivalu dechovky. Z rozpočtu města

14:40 Janda a Olympic za 471 900 Kč na festivalu dechovky. Z rozpočtu města

Jako každý rok se v Kolíně i letos bude konat festival dechovky Kmochův Kolín. Na své si nicméně při…