Předsedkyně AfD, které nadávají za kritiku běženců, se rozpovídala, jak to dnes vypadá v Německu. Nic hezkého

30.04.2016 10:21

Obsáhlý rozhovor poskytla dnešním Lidovým novinám šéfka nové německé strany Alternativa pro Německo Frauke Petryová. Uvedla v něm například, že mnohé projevy islámu jsou neslučitelné s německou ústavou. Také volá po obnovení hraničních kontrol kvůli uprchlíkům.

Předsedkyně AfD, které nadávají za kritiku běženců, se rozpovídala, jak to dnes vypadá v Německu. Nic hezkého
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

Jednačtyřicetiletá politička, která je poslankyní saského zemského parlamentu, rovněž tvrdí, že „tradiční parlamentní demokracie začíná být nemocná, protože občané se cítí vyloučeni z rozhodovacích procesů a mají pocit, že nemají reálný vliv na dění v zemi“. Jako řešení nabízí referenda a prvky přímé demokracie, tak jak jsou běžné ve Švýcarsku.

Tento víkend pořádá AfD sjezd v jihoněmeckém Stuttgartu, na němž chce schválit svůj dlouhodobý program. Mezi jeho nejdiskutovanější body patří ostrý protiislámský kurz.

„Už teď se ženy, děti a mladí lidé nemohou volně pohybovat, mají problémy na plovárnách, protože mnozí muslimové nejsou ochotni přijmout pravidla naší kultury,“ říká mimo jiné předsedkyně Alternativy pro Německo.

Politiku německé kancléřky Angely Merkelové označuje Frauke Petryová v rozhovoru pro LN za chybnou a zideologizovanou. Domnívá se také, že většina běženců, kteří přišli v roce 2015 do Německa, neprchala před válkou a pronásledováním, ale za vidinou lepšího života. Proto je třeba zrušit individuální nárok na azyl i evropskou azylovou směrnici, jež staví uprchlíky a politicky pronásledované na stejnou úroveň.

Komentátor před Petryovou varuje

V tomtéž listu rozhovor s Frauke Petryovou okomentoval publicista Zbyněk Petráček. Píše, že čím silněji je Petryová nálepkována jako populistka či rasistka, tím větší podporu voličů Alternativa pro Německo získává. Podle něj AfD a další podobné strany těží z rozevírajících se nůžek mezi politickými elitami a „tichou většinou“.

Zarazila jej ale odpověď Petryové na otázku: „Co uděláte, budete-li vládnout?“ Na ni politička reagovala těmito slovy: „Jsme pro, abychom začali s Evropou na čistém listu papíru.“ Podle Petráčka to ale zní hrozně v situaci, kdy napětí mezi státy EU roste už teď. „To jako že by rázem zmizelo, kdyby spadla konstrukce vyvažovaná 60 let? Je to model ‚prostě to uděláme‘, jaký odpovědný politik nemůže brát vážně,“ tvrdí Petráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nakopat zadek Milionu chvilek! Co navrhují, jsem viděl v koncentráku, píše člen KDU-ČSL

6:52 Nakopat zadek Milionu chvilek! Co navrhují, jsem viděl v koncentráku, píše člen KDU-ČSL

Komentář Ivana Emra, brněnského zastupitele a člena KDU-ČSL, na serveru NeviditelnýPes.cz se zabývá …