Předsedkyně polské vlády: Jízda ruských motorkářů přes Polsko je provokace

15.04.2015 14:19

Plánovanou jízdu ruského motorkářského klubu Noční vlci přes polské území označila dnes předsedkyně polské vlády Ewa Kopaczová za provokaci. Premiérka to uvedla v rozhovoru, který poskytla rádiu TOK FM. Jízda Nočních vlků má podle svých organizátorů připomenout sedmdesát let od konce druhé světové války. Podle ruských médií mají motorkáři, kteří podporují politiku prezidenta Ruské federace Vladimira Putina, projet přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko a cestovat až do Berlína.

Předsedkyně polské vlády:  Jízda ruských motorkářů přes Polsko je provokace
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vlajka motorkářského gangu Noční vlci

Rozhodnutí, zda polské úřady průjezd motorkářské kolony přes své území povolí, ještě nepadlo. Podle Kopaczové je učiní pohraničníci přímo na místě. Pokud Noční vlci nějakým způsobem ohrozí bezpečnost země nebo budou Polsko urážet, podniknou proti nim polské úřady příslušné kroky. Šéf motorkářského klubu Alexandr Zaldostanov podle Kopaczové zatím nepožádal v žádné ze zemí schengenského prostoru o vízum, které je nutné pro vstup do Polska. O vízech dalších členů klubu prý informace nemá.

Cesta, která má být oslavou vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem ve druhé světové válce, by měla z Ruska směřovat do Minsku, Vratislavi, Brna, Bratislavy, Vídně, Mnichova, Prahy a přes německé město Torgau do berlínské čtvrti Karlshorst. Z Moskvy chtějí motorkáři vyjet 25. dubna a do Berlína plánují dorazit 9. května.

Část motorkářů se chce zastavit v Osvětimi

Podle agentury AFP se chce přinejmenším část motorkářů zastavit i v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. "Skupina ruských motorkářů si rezervovala třicet míst a průvodce na 29. dubna," potvrdil mluvčí muzea v Osvětimi Bartosz Bartyzel. Zastavit se prý ale chtějí i na dalších památných místech války.

Ruský motorkářský klub, jehož stoupencem je prezident Vladimir Putin, má asi 5000 členů a řídí se přísným řádem. Po loňském převratu na Ukrajině Noční vlci aktivně pomáhali ruské okupaci Krymu a jejich vůdci se ocitli na sankčním seznamu USA.

Evropská unie na vůdce klubu sankce neuvalila.

Noční vlci jsou prý radikální nacionalisté a násilníci

Podle ruských liberálních médií jde o gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry. Předloni byli členové klubu zapleteni do přestřelky se znepřáteleným motorkářským gangem Tři cesty, která se neobešla bez obětí na životech.

V Polsku se proti ohlášené jízdě zvedla vlna odporu a příslušnou petici podepsaly údajně už tisíce lidí. "Polská akce vyvolá naši reakci," reagoval šéf motorkářů Zaldostanov. Pokud se někdo pokusí průjezd Polskem zastavit, bude se podle něj jednat pravděpodobně o "potomky policistů, kteří kolaborovali s Němci, a dozorců v ghettech". Jízdy se zúčastní jen stovka členů Nočních vlků v malých skupinkách, tvrdí Zaldostanov.

Organizátoři ruské automobilové kolony si stěžovali na údajné polské extremisty

Na provokaci polských "extremistů" si dnes na tiskové konferenci v Moskvě stěžovali organizátoři automobilové kolony Cestami slávy, která má v sobotu vyjet z Moskvy přes Bělorusko a Polsko do německého města Torgau. Akce je součástí oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým wehrmachtem ve druhé světové válce.

Kolona čtyřiceti vojenských automobilů a historických vozidel má projet Smolenskem, běloruským Minskem a Varšavou. Cesta, kterou už údajně polské a německé úřady povolily, vyvrcholí v Torgau, kde se na konci války na Labi setkaly spojenecké armády Sovětského svazu a Spojených států.

Podle organizátora akce Sergeje Klimova z ruské polovojenské organizace DOSAAF, obdoby někdejšího československého Svazarmu, ale při dojednávání cesty vznikly potíže. "Když jsme prohlíželi terén, polští extremisté dělali problémy," řekl na tiskové konferenci Klimov bez dalších podrobností. Velké množství polských organizací podle něj ale na akci pohlíží se sympatiemi, mnohé se prý i připojí.

V Polsku se v těchto dnech diskutuje o obdobné akci ruských motorkářů z organizace Noční vlci, kterou mnozí označují za nacionalistickou a násilnickou. Noční vlci podle ruských médií chtějí cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko. Polské úřady ale o povolení akce dosud nerozhodly.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …