Předvánoční dárek Babišovi. Podle průzkumu má nyní pořádný náskok před ČSSD

22. 12. 2016 12:20

Pokud by se v prosinci konaly volby, vyhrálo by je hnutí ANO následované s větším odstupem sociální demokracií a komunisty. Vyplývá to z volebního modelu, který na základě průzkumu stranických preferencí sestavila agentura STEM.

Předvánoční dárek Babišovi. Podle průzkumu má nyní pořádný náskok před ČSSD
Foto: STEM
Popisek: STEM, logo.

Podle volebního modelu by ANO získalo 29,7 % hlasů, ČSSD 16,3 %, KSČM 13,8 %. Do Sněmovny by se dostala ještě ODS se 7,5 %, KDU-ČSL s 6,9 % a TOP 09 s pouhými 5,2 % hlasů.

Blízko zisku poslaneckých mandátů by měla SPD Tomia Okamury se 4,7 % a také hnutí STAN, které by získalo 4,1 %.

Ve srovnání s předchozím průzkumem, který proběhl v říjnu, si polepšili sociální demokraté a STAN, lidovci a TOP 09 jen nepatrně. ANO zůstává na stejném výsledku, komunisté a ODS si pohoršili, stejně jako SPD.

Prosincový volební model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 54 %.

Podle autorů průzkumu odrážely říjnové preference emotivně vzepjatou situaci těsně po volbách. Obraz počátku prosince ukazuje určité zklidnění. Zdá se, že v povědomí lidí se osamostatňuje hnutí STAN, což nechává TOP 09 těsně nad hranicí volitelnosti. Okamurova SPD tentokrát na pětiprocentní práh nedosáhla.

Zmíněný výzkum byl proveden ve dnech 30. 11. – 12. 12. 2016 na reprezentativním souboru 1020 osob starších 18 let. Statistická chyba činí kolem ± 2 procentní body u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentní body. Výzkum je hrazen jen z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky

5:15 Hrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky

TÝDEN V MÉDIÍCH S vnitroódeesáckými mechanismy, díky nimž se vyhazují z ODS ti, kteří nad svými spo…