Překvapivé jméno na kandidátce ODS: Odbornice z ČNB

25.02.2014 10:57

Občanská demokracie představila na tiskové konferenci kandidátku strany pro volby do Evropského parlamentu. Konkrétní jména prozradil předseda Petr Fiala. Lídrem kandidátky se stal Jan Zahradil, další místa obsadili místopředseda Evžen Tošenovský a ekonomka Eva Zamrazilová, členka bankovní rady ČNB, která není členkou ODS.

Překvapivé jméno na kandidátce ODS: Odbornice z ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci ODS
reklama

Lídrem kandidátky občanské demokracie pro volby do Evropského parlamentu se stal první místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil. Další dvě místa obsadili místopředseda Evžen Tošenovský a ekonomka Eva Zamrazilová.

Kandidátka podle Fialy skládá dohromady zajímavý celek. Objevují se na ní i další jména, mezi nimi evropský úředník Aleš Musil, Marcel Kolman nebo Edvard Kožušník. Tato listina slovy Fialy ukazuje, že kolem ODS je dostatek renomovaných osobností, které budou dělat dobrou politiku. „Lídr Jan Zahradil má dlouholetou zkušenost, jeho názory byly vždy čitelné a jsou dlouhodobě konzistentní," uvedl šéf strany.

Tři pilíře evropské politiky občanské demokracie

Slovo si poté vzal Jan Zahradil, který všechny kandidáty po jednom představil. Podělil se také o tři základní pilíře, které bude ODS v evropské politice prosazovat. Každý z nich je reprezentován jedním heslem. Podrobnější program bude zveřejňován v následujících dnech.

„Držme se koruny, ne eura," zní první heslo. ODS nebude podporovat přistoupení k eurozóně. Její zástupci budou po vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtít, aby vyjednala takovou výjimku, která by případně umožnila odmítnout přistoupení k euru. Ačkoli ODS není příznivcem obecného referenda, otázka přistoupení k jednotné měně je prý přesně tou otázkou, kde je referendum oprávněné.

Dalším heslem je: „Zrušme sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku". Cílem tohoto požadavku je podle Zahradila ušetřit výdaje na cestu z Bruselu do Štrasburku, které odčerpávají peníze daňových poplatníků členských zemí.

Pod heslem „Nedovolíme Evropské unii zdražovat energie" se skrývá téma, které považují zástupci ODS za důležité pro peněženky českých občanů. EP přijal podle Zahradila nereálné závazky v oblasti klimatické politiky, které by podřezaly větev průmyslu a které zdraží energii pro koncové spotřebitele, na což chtějí zástupci strany v europarlamentu upozornit.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…