Premiér Sobotka pozval komunisty do vlády. Strhla se silná bouře. Jeho ministr zuří

17. 2. 2017 12:04

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) otevřeně vyhlásil, že nebude proti spolupráci s KSČM na vládní úrovni, pokud to povolební situace dovolí. Co svým prohlášením vyvolal, se raději podívejte sami.

Premiér Sobotka pozval komunisty do vlády. Strhla se silná bouře. Jeho ministr zuří
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD představila svůj plán zdanit aktiva bank. V Česku totiž banky vydělávají o dost více, než je v Evropě obvyklé

Sociální demokraté v roce 1995 přijali tzv. bohumínské usnesení, kterým sami sobě zakázali spolupráci s radikály na vládní úrovni. Mezi příliš radikální strany počítali tehdy i komunisty. Podle předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky se však situace změnila a je čas vstoupit s komunisty do vlády, pokud tomu bude přát povolební situace. Obratem však dodal, že čistě levicová vláda po volbách pravděpodobně nevznikne. Nálady ve společnosti tomu nenasvědčují.

I tak Sobotka svým prohlášením vyvolal značný rozruch. „Špatně pochované bohumínské usnesení vstalo z hrobu. Zombie české politiky. Mluvit o něm je zbytečné, o tom kdo s kým a za kolik ale nikoliv," napsal na sociální síti Twitter znalec situace v ČSSD politolog Lukáš Jelínek.

Komentátor Petr Kamberský to vidí zcela jinak. „Sobotka si myslí že když vypálí bombu o spolupráci s KSČM, přestane se mluvit o Mládkovi. Nepřestane," zdůraznil novinář a přidal smajlíka. Tím však neskončil. „Když probírá "překonané" Bohumínské usnesení, tak připomenu, že se v něm o VLÁDNÍ spolupráci nemluví. Ono zakazuje spolupráci s KSČM. Tečka," podotkl Kamberský.

Předseda ODS je rád, že Sobotka odryl karty. „Tak pro ČSSD by už vládní koalice s komunisty nebyla problém. Alespoň víme, na čem jsme (a voliči taky)..." napsal na sociální síti Twitter. 

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) se domnívá, že ČSSD už docházejí nápady, jak oslovit voliče, tak znovu zmiňuje spolupráci s komunisty. „ČSSD docházejí nápady. Jako obvykle navrhuje premiér Sobotka zvýšení daní, dál sní o své vládě s komunisty. Už chybí jen podpora M. Zemana," poznamenal ironicky.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) řekl spolupráci s komunisty jasné ne. Taktéž na sociální síti Twitter napsal, že nelze dopustit opakování komunistického převratu z února 1948. „Jasné NE spolupráci s komunisty! Vynaložím veškeré své úsilí,aby k tomu nedošlo. Demokraté, nesmíme zklamat jako v r.'48. Lidi, je to jen na nás," apeloval na občany lidovecký člen vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…