Přepište historii. Hamáček se dostal před Babiše. Premiér podle průzkumu nezvládá kritickou situaci. A jeho šéf zdravotnictví? Ještě větší hrůza

19.03.2020 12:13

Hamáček a Prymula za dvě. Babiš za tři. Vojtěch, Maláčová, Plaga a Zeman za čtyři. Tak lidé podle průzkumu agentury Phoenix research hodnotí politiky za jejich boj proti koronaviru. Průzkum agentura provedla pro Blesk.

Přepište historii. Hamáček se dostal před Babiše. Premiér podle průzkumu nezvládá kritickou situaci. A jeho šéf zdravotnictví? Ještě větší hrůza
Foto: hns
Popisek: Koronavirus v České republice, ilustrační koláž
reklama

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33368 lidí
Strach o své blízké má podle průzkumu 45 procent dotázaných. Naopak 21 procent se o svou rodinu a přátelé spíše nebojí. 15 procent se pak nebojí rozhodně. O sebe má strach pouze 27 procent respondentů, 52 procent uvedlo, že se o sebe nebojí. Podle agentury se vyšší obava o své zdraví objevuje mezi Pražany a celkově spíše ve větších městech, mimo oblasti, kde se koronavirová nákaza objevila přímo. 

„Lidé přitom upravili s ohledem na současnou situaci i své návyky. 65 % uvedlo, že si častěji myje ruce, 51 % pak uvedlo, že tak činí pečlivěji,“ cituje průzkum Blesk. 

S uzavřením škol souhlasí 64 procent, zcela proti je 7 procent, dalších 13 procent spíše nesouhlasí. Vzpomeňme však na začátky pandemie, kdy se uzavírání škol nesetkalo s velkým nadšením. Je vidět, že si Češi začali postupně uvědomovat vážnost situace. 

Podobné je to se zákazem akcí nad 30 osob. To v tuto chvíli vítá 64 procent, proti je 19 procent. Toto opatření na počátku schytalo nejvíce kritiky. Vzpomeňme například na slova principála Divadla na Jezerce Jana Hrušínského, který po zákazu akcí nad 100 osob premiéra Babiše vinil z likvidace nepohodlných a opatření dle jeho slov byla zavedena kvůli něčemu jinému. Na svém facebookovém profilu před pár dny mimo jiné uvedl: „Zkuste se zamyslet nad tím, zda ten, kdo ve vás strach vědomě vyvolává a přijímá právě nyní jedno opatření za druhým, tím náhodou neodvádí pozornost třeba od dnešní volby členů do Rady České televize.

Tuhle estébáckou instruktáž pro poslance hnutí ANO, KSČM, SPD a ČSSD vypracoval a klubům na příkaz majitele hnutí rozeslal poslanec ANO Berkovec. Znáte ho možná z Rad ptáka Loskutáka na Nově. Stejný odborník jako ministr zdravotnictví, dopravy, školství, obrany, financí... a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Notičky pro poslance aneb jak pod rouškou strachu z virové epidemie ovládnout Českou televizi. Jak z roku 1971. Odporné a ubohé, jako Berkovec.“ „Koronavirus je ideálním spojencem ANO, fašistů a komunistů při pokusu převzít ČT v situaci zákazu demonstrací,“ napsal na Twitteru režisér Jan Hřebejk. 

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21726 lidí
Celkem 44 procent dotázaných si myslí, že opatření, které vláda podniká, jsou dostatečná. Jako přehnané je vidí 11 procent, 23 procent je vnímá jako nedostatečná. 

V obchodech se podle průzkumu do zásob nejvíce kupují těstoviny, ty nakoupilo 65 procent respondentů, dále rýže, mouka a ve 49 procentech i maso. Trvanlivé pečivo si do zásob koupilo pouze 16 procent. 

A jaký má vliv současná situace na dovolené? 15 procent dotázaných uvedlo, že zrušilo již koupenou zahraniční dovolenou, 22 procent zatím s nákupem dovolené, nebo s jejím zrušením váhá a 28 procent lidí zatím své plány neměnilo. 

Lidé, kteří se průzkumu účastnili, mimo jiné hodnotili, jak si jednotliví politici v rámci boje s koronavirovou pandemií stojí. Náměstek ministra zdravotnictví a současný šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula si vysloužil dvojku. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček taktéž dostal dvojku. Premiér Andrej Babiš vyfasoval trojku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga, ministryně práce Jana Maláčová a prezident Miloš Zeman byli hodnoceni dostatečnou, tedy prostě za čtyři. 

Fotogalerie: - Rouškolidé

Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

17:50 Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

Po dnešním vyhlášení přísnějších opatření kvůli koronavirové epidemii se v některých vařila voda. A …