Přes 100 tisíc lidí podepsalo petice proti rušení nemocnic

17.12.2012 15:39

Přes 100.000 lidí podepsalo celostátní a regionální petice proti rušení nemocnic, občané mohli připojit podpisy také na internetu. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí štábu a předseda petičního výboru, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Petiční archy předají zástupci krizového štábu v úterý předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).

Přes 100 tisíc lidí podepsalo petice proti rušení nemocnic
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na průčelí nemocnice v Kyjově, která se zmítá v problémech

Zdravotní pojišťovny vypověděly k 31. prosince všem nemocnicím smlouvy, o nových vyjednávají. Chtějí zrušit 6000 akutních lůžek. Podle pojišťoven už je dohoda se 133 ze 156 akutních nemocnic a jednání pokračují. Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) dostanou smlouvu všechny. Podle štábu mají novou smlouvu z menších nemocnic jen dvě.

Celkem vyjádřilo nesouhlas přes 100 tisíc lidí

"Celostátní petici Občané, braňte svoje nemocnice! od vyhlášení 25. září do ukončení 5. prosince podepsalo 45.482 lidí. K celostátní petici se přihlásil petiční výbor petice Za zachování nemocnice v Žatci s počtem 17.778 podpisů. Celkově tak bylo shromážděno 63.260 podpisů," uvedl Krása.

Celostátní petici podepsalo také 1566 lidí prostřednictvím internetu. Kromě celostátní petice byly petiční akce za zachování nemocnic v jednotlivých městech. Například petice za zachování nemocnice v Prachaticích podepsalo přes 15.000 občanů a nemocnice v Rokycanech přes 11.000. Petice byly také proti rušení nemocnic v Roudnici nad Labem, Českém Krumlově, Šternberku nebo Brandýse nad Labem.

"Lze odhadovat, že celostátní a regionální petice proti rušení nemocnic podepsalo přes 100.000 občanů," shrnul Krása.

Změny by se měly provádět až na základě analýz dostupnosti zdravotní péče pro občany

Celostátní petice požaduje od vlády a dalších výkonných orgánů státu odpovědnost za zachování dostupnosti nemocniční sítě obyvatelům všech regionů ČR. Případné změny mají být provedeny na základě analýz dostupnosti zdravotní péče pro občany ve všech regionech a po dohodě politických představitelů státu s představiteli občanského sektoru, nemocnic a odborových organizací.

Zdravotní pojišťovny tvrdí, že nové smlouvy na základě analýz dostupnosti sítě navrhly a také se zaměřily na kritéria, která jim poskytly odborné společnosti. Na rušení nadbytečných akutních lůžek se dohodly v memorandu s ministerstvem zdravotnictví, dohody uzavírají postupně i s kraji.

Lůžková péče je zajištěna, tvrdí Heger

Ministr Leoš Heger (TOP 09) v té souvislosti uvedl, že do vyjednávání nebude zasahovat. Zajištění lůžkové péče je primárně povinností zdravotních pojišťoven, řekl. Podle jeho informací zajištěna je.

Pojišťovny podle ministra slíbily, že i těm nemocnicím, v nichž má být akutní péče zcela zastavena, dají smlouvy na půl roku, aby byl čas na upřesnění podmínek. Pokud to nemocnice odmítnou a skončí hned, je to podle ministra jejich věc. Heger by do jednání vstoupil jen v případě, že by hrozily výpadky péče. Pojišťovnám může uložit vysoké pokuty, pokud smluvně péči nezajistí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

odškodnění

Pane poslanče, dobrý den, co si myslíte o tom, za jakých podmínek chce Praha poskytnout pozůstalým po obětech střelby na FF finanční pomoc? Já si troufnu říci, že je to až nehumánní, a že je celý ten dotazník je jen zástěrkou, jak nepomoci. Zajímalo by mě taky, zda nějaké odškodnění vyplatil stát? M...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeptali se poslanců, kolik je oxidu uhličitého ve vzduchu. Jandejsek o nesmyslech zeleného údělu

8:46 Zeptali se poslanců, kolik je oxidu uhličitého ve vzduchu. Jandejsek o nesmyslech zeleného údělu

„Obrovské betonové plochy u prodejních a skladovacích megastaveb, asfaltová parkoviště, suché lesy z…