Přešlapem roku je podle starostů zákon o střetu zájmů

1. 12. 2017 19:41

První ročník anticeny Přešlap roku vyhrál zákon o střetu zájmů. Počin s údajně nejhorším dopadem na praktický chod místních samospráv vybralo 110 účastníků konference Samosprávy 2017 v Brně. Hlasujícími byli zejména starostové malých obcí. Konferenci potřetí zorganizovalo Sdružení místních samospráv (SMS), letos poprvé ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity.

Přešlapem roku je podle starostů zákon o střetu zájmů
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Zákon o střetu zájmů, který je platný od letošního roku, přináší podle předsedy SMS a europoslance Stanislava Polčáka problémy. „Každý má podle novely právo nahlížet do majetkových poměrů zastupitelů a komunálních politiků, aniž by uvedl důvod. Lidé tak nebudou chtít kandidovat do obecních zastupitelstev a ti schopní a úspěšní budou vytlačeni,“ řekl Polčák.

Na druhé místo se dostalo evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Třetí příčku obsadil výrok ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové o zániku malých obcí.

Konference se také zabývala čerpáním evropských dotací, sociálním bydlením, zákonem o rozpočtové odpovědnosti nebo budoucností obcí v České republice. Mezi diskusními tématy byl i problém s počítáním hlasů ve volebních komisích. „Je důležité, aby Ministerstvo vnitra připravilo jednoduchý návod, jak postupovat při sčítání hlasů,“ dodal Polčák.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…