Přestanou Češi jíst? Začali šetřit. Bojí se

06.07.2020 10:37

Koronavirus zasáhl mnohé české domácnosti. Každá čtvrtá nyní zvažuje, že kvůli současné ekonomické situaci začne šetřit a omezují to, co běžně nakupují. Píše o tom server ČT24.cz.

Přestanou Češi jíst? Začali šetřit. Bojí se
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Někteří však se svým přemýšlením zacházejí ještě dál a přemýšlejí i o levnějším bydlení či o půjčkách. Jde hned o deset procent rodin, jak vyplývá z projektu Život během pandemie. Ten průběžně sleduje ekonomické dopady spojené s bojem proti koronaviru. 

Anketa

Vadí vám, že vláda plánuje schodek rozpočtu 500 miliard?

69%
31%
hlasovalo: 11506 lidí

Je logické, že nejvíce pak šetří ti, kteří kvůli současné krizi přišli o práci. Těch je podle průzkumu asi dvě stě tisíc. „Zatím platí některá dočasná opatření jako například moratorium na odklad splátek, to ale vyprší v říjnu, koncem roku ochrana nájemného, takže tyhle věci se scházejí a budou situaci zhoršovat. Do toho pravděpodobně bude v příštích měsících docházet k růstu nezaměstnanosti a více lidí se ocitne bez příjmu,“ varuje analytik společnosti Člověk v tísni David Borges s tím, že to nejhorší nás teprve čeká. Pět procent Čechů se však se zásadními finančními problémy potýká již nyní. Jde zejména o ty skupiny lidí, kteří měli finanční problémy již před pandemií a také o zaměstnance a podnikatele z přímo zasažených odvětví, jako je turistický ruch.

„Je zajímavé, že Češi zatím pesimističtí nejsou, není to pro nás úplně typické, že nepropadli depresi, že žijí pořád v očekávání, že to nejhorší máme za sebou, ale že důsledky nebudou tak zlé, jak ukazují makroekonomické scénáře,“ podotkl pro ČT24 ředitel služeb pro finanční sektor KPMG Česká republika Mojmír Hampl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …