Prestiž armády roste. Ale v USA je to ještě lepší, sdělil šéf Sněmovny Vondráček

9. 8. 2018 8:51

Ve včerejší relaci Události, komentáře na České televizi se probírala pieta za padlé vojáky v Afghánistánu. Ve studiu byl s moderátory Jakubem Železným a Michalem Kubalem také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a biskup plzeňské diecéze Tomáš Holub, který byl dříve přímým účastníkem zahraničních misí jako kaplan.

Prestiž armády roste. Ale v USA je to ještě lepší, sdělil šéf Sněmovny Vondráček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly padlých vojáků z Afghanistánu
reklama

Ve dvanáct hodin se po celé zemi rozezněly sirény na počest vojáků, kteří zemřeli rukou sebevražedného útočníka v Afghánistánu. Prezident republiky Miloš Zeman udělí 28. října trojici můžu in memoriam medaili za hrdinství.

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

44%
56%
hlasovalo: 8764 lidí

Reportáž začala záběry z příletu ostatků českých vojáků do domoviny. Po smutečním ceremoniálu kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie převezla těla do Ústřední vojenské nemocnice. Televize poté odvysílala fotografie přímo z afghánského Bagrámu, kde se s padlými rozloučili jejich čeští, ale i američtí kolegové.

„Naši tři vojáci padli, zachránili svým hrdinským činem životy dalších našich, popřípadě koaličních vojáků,“ řekl generálmajor Jiří Verner, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR. „Došlo k tragédii, které šlo jen těžko zabránit při službě v armádě. Tři naši vojáci položili životy. Položili je i za nás, za naše bezpečí zde v České republice,“ řekl během smutečního projevu ministr obrany Lubomír Metnar. Ve vzpomínku na padlé se proměnila i Petřínská rozhledna. Na noc se zahalila do státní trikolory, aby uctila tři mladé vojáky.

„Nebylo mi do řeči a není mi moc do řeči ještě ani teď,“ odpověděl Radek Vondráček na otázku Jakuba Železného, s jakými pocity vnímal smuteční ceremoniál k památce tří českých vojáků, kterého se osobně účastnil. „S rodinami padlých si krátce promluvil pan prezident, my ostatní jsme kondolovali a popřáli jsme upřímnou soustrast. Já myslím, že už toho na ně bylo dost,“ dodal Vondráček na adresu pozůstalých.

Fotogalerie: - Zpátky ve vlasti

Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly ...
Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly ...
Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly ...
Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly ...
Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly ...
Na letiště v Ruzyni přistál vládní speciál s těly ...

„Prezident již oznámil, že všichni tři budou 28. října povýšeni. Je to ta správná cesta, jak má stát říkat, že jsou to hrdinové a není o čem diskutovat,“ zeptal se Vondráčka Jakub Železný. „To, co přislíbil pan prezident, je dobré a důležité. Obdrží i nejvyšší resortní vyznamenání a já myslím, že je to zcela na místě,“ řekl Vondráček.

Nebývalý rozsah piety po celé České republice vedl Jakuba Železného k otázce, zda nejde o určitou změnu ve vnímání zahraničních misí českou veřejností. „Obecně si myslím, že společenská prestiž české armády je na vzestupu, je pořád vyšší a občané ČR si to uvědomují. Je to tak správně. Já jsem se nedávno vrátil z USA a Američané projevují úctu hrdinům ještě nesrovnatelně více a my ještě pořád máme co zlepšovat. Já jsem rád, že ta solidarita existuje a cítím to ze všech stran,“ reagoval Vondráček.

Anketa

Považujete účast našich vojáků v Afghánistánu za smysluplnou?

7%
93%
hlasovalo: 18450 lidí

Studio ČT se poté spojilo na dálku s plzeňským biskupem Tomášem Holubem, který byl vůbec prvním českým kaplanem na zahraniční misi. I on se dočkal stejné otázky, tedy zda veřejnost momentálně padlým projevuje vyšší úctu, než tomu bylo dříve. „Já to musím jenom potvrdit. Ten proces, který přivítal v dnešní den padlé, je významně jiný než jak jsem to zažíval já, když byly ty první oběti mezi vojáky, kteří sloužili na Blízkém východě, nebo na Balkáně. Domnívám se také, že se dnes armáda umí mnohem důstojněji a jemněji postavit k tak tragické události, jako je smrt vojáků, kteří zahynuli v zahraniční misi,“ řekl monsignor Holub.

Jakub Železný připomněl, že novodobí veteráni si stěžovali, že jsou v české společnosti víceméně přehlíženi, že jim jsou podsouvány materiální motivace pro odchod do misí, atp. Musel něco takového s vojáky řešit i monsignor Holub? „Jednoznačně. Možná ještě víc, než nějaká povýšení je pro vojáky důležité, když cítí, že doma je podpora toho, že nasazují své životy venku. Zažil jsem situaci, kdy vojáci připraveni v Kuvajtu před obranou situace v Iráku, a tam jsem zažil takovou tu obrovskou nejistotu, protože titulky českých novin v té době vlastně kladly otázku, jestli má smysl, aby tam čeští vojáci byli. To bylo mnohem více znejisťující a pokořující než cokoli jiného,“ vysvětlil Holub.

Česká televize poté připomněla, že v porevolučních misích zemřelo již 28 českých vojáků. Od permanentních odpůrců misí, nejen na politické scéně, sílí kritika misí. Jak jim lze, tváří v tvář těmto tragickým událostem, vysvětlit jiný názor na zahraniční mise, než jaký zastávají? „Řekl jste to za mě, je to jiný politický názor. V životě jsou chvilky, kdy by se ty názory mohly odložit stranou a mohli si je nechat na později. Já bych tu debatu opravdu nechtěl otevírat,“ bránil se Vondráček.

Fotogalerie: - Loučení s padlými kamarády

Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...

„Na začátku jsme si povídali o roli armády, o tom, jak se mění její vnímání ze strany občanů, mění se i role českých vojáků, dnes jsem četl několik článků, kde byla jejich aktivita vyzdvihována. Jsou to opravdu prestižní mise, Češi jsou na ně právem hrdí. Bojují v těch misích v cizích zemích, ale bojují za Českou republiku a za naše spojence a bojují i za to, aby tam například nedocházelo k nějaké přípravě teroristů, kteří by pak mohli působit i na našem území,“ vysvětloval Vondráček.

Jakub Železný poté prostou matematikou došel k tomu, že v lavicích Sněmovny sedí minimálně 37 odpůrců misí (poslanecké kluby SPD a KSČM). „Ty jejich postoje jsou setrvalé, a když se hlasuje o roli Česka, tak ten hlavní proud s drtivou většinou převažuje. Nemyslím si, že by změnili názor, už jsem dnes nějaké reakce četl. Budu rád, když se tyto události nebudou zneužívat v politické diskusi,“ zadoufal Vondráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…