Přestřelka mezi Bartošem a Michailidu. Expert ukázal, proč je celý případ tak citlivý

27.05.2023 15:44 | On-line

V České pirátské straně rezonuje spor mezi předsedou Ivanem Bartošem a výraznou členkou strany Janou Michailidu. Ta se totiž minulý týden zúčastnila akce Dny antikapitalismu; její účast však následně Bartoš kritizoval jako provokaci. A pirátce Michailidu se to nelíbilo: „Cože, prosím?“ ozvala se. Server iRozhlas.cz nyní oslovil odborníky, kteří konstatují, že Piráty čas od času dožene vlastní minulost.

Přestřelka mezi Bartošem a Michailidu. Expert ukázal, proč je celý případ tak citlivý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Neotřelé postoje Jany Michailidu (již v minulosti na sebe strhávala pozornost svými výroky o sympatiích k ideálům komunismu) jsou opět v popředí zájmu. Velký poprask tentokrát vyvolala svým reportem z letošních Dnů antikapitalismu, které se konaly v pražském klubu Cross. Na twitteru sdílela program třídenní akce s podtitulem „Prodloužený víkend marxistických přednášek a debat“.

„Dnes jsme se byli vzdělávat na Dnech antikapitalismu spolupořádaných SocSol (Socialistická solidarita) a podporou nadace Rosy Luxemburgové,“ informovala pirátka Michailidu během druhého dne akce. „Progresivní levicové iniciativy nabývají dle mého názoru na významu a budou stále důležitější s prohlubující se ekonomickou, klimatickou i geopolitickou krizí a na ni navázanými krizemi demokracií a nástupu podpory fašizujících hnutí a stran,“ dodala v dalším tweetu.

„Program byl vpravdě úžasný už na papíře, ale to, co nás čekalo doopravdy, předčilo veškerá má očekávání,“ uvedla nadšeně Michailidu řadící se do levého křídla České pirátské strany. Zaujaly ji také přednášky zahrnující například překlady analýz Leninových textů.

Nebo přednášky socialistické opozice v dnešním Polsku a Maďarsku: „Následovala dvoupřednáška zástupců demokratické levicové opozice z Polska a z Maďarska, kde zažívají tužší časy, které nás možná v budoucnu čekají. Ekonomický populismus úspěšně maskující osekávání lidských práv a oportunistické autoritářství se nevyhnul ani jedné z těchto zemí,“ sdílela informace z přednášek v rámci antikapitalistické akce.

Vedle toho vypíchla rovněž přednášku Sezgina Boynika z Rab-Rab Press: „Mně jako totálnímu barbarovi přinesla úžasný průlet partikuláriemi významu avantgardy v revoluci, levicových hnutích a vůbec v progresivním smýšlení,“ uvedla někdejší kandidátka na šéfku České pirátské strany.

Nadšení pirátky Michailidu zanedlouho zchladila studená sprcha, která na sociální síti následovala.

Od aktivit Michailidu dal okamžitě ruce pryč šéf Pirátů Ivan Bartoš. Sdělil, že jde o její soukromé aktivity a vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory jeho strany.

Anketa

Jste spokojen/a s podobou „reformy“, kterou představila pětikoalice?

1%
98%
1%
hlasovalo: 26175 lidí
A aby nezačal příliš zostra, vyzdvihl nejdříve, v jakých oblastech Michailidu vyniká. „Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory České pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné,“ vyjádřil se Bartoš k aktivitám své stranické kolegyně.

„Hrůzy komunistické diktatury dvacátého století v řadě zemí světa včetně České republiky nelze relativizovat nebo dokonce adorovat. Nechci Jance Michailidu nic podsouvat, ale měla by se, byť stále věřím, že významnou část v jejích úvahách hraje trochu hloupá a prvoplánová provokace, zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru. Komunismus i fašismus jsou stejně zhoubné ideologie. Jejich naplňování v historii a bohužel i dnes stálo životy milionů lidí, skrze tyto ideologie byly a jsou pošlapávány hodnoty, které naše strana od svého vzniku reprezentuje,“ zdůraznil Bartoš ve svém tweetu.

Tím šéfpirát reagoval na šířící se dotazy lidí, zda se od aktivity Michailidu budou Piráti distancovat, nebo to tolerovat.

„Cože, prosím?“ 

Svým odmítavým postojem a slovy o provokaci Janu Michailidu značně dopálil. Během chvíle jeho tweet reflektovala. „Cože, prosím? Viděl jsi vůbec, na jakých přednáškách jsem tam byla? Týkaly se role avantgardního umění v revolučním hnutí a ukrajování lidských práv v současném Polsku a v Maďarsku. Můžeš mi laskavě říct, co z toho je PROVOKACE? A proč tady zas jedeš nějakou antikomunistickou ódu?“ odepsala však Michailidu dotčeně Bartošovi.

A právě tohoto sporu si všímá iRozhlas.cz. Spor totiž dospěl do stádia, že část straníků by ji chtěla vyloučit z širšího vedení strany – z republikového výboru. Nyní o tom jednají na uzavřeném internetovém fóru, následně se bude případně hlasovat. 

Vysvětlení pro to, proč tento spor vůbec vznikl, přináší mimo jiné politolog z brněnské Masarykovy univerzity a institutu SYRI Lubomír Kopeček. „Spojili lidi, kteří měli často radikální názory a byli ideově posunutí úplně jinam, než kam dnes strana tíhne. Tito lidé ze strany nezmizeli,“ připomíná Kopeček a dodává, že dnes je Pirátská strana v hlavním proudu české politiky, je ideově sociálně liberální, ale neodstřihuje ji to od kořenů, které Jana Michailidu ztělesňuje. 

Kopeček podotkl, že Piráti jsou stranou s až extrémní vnitřní demokracií. „Všichni členové mají možnost hlasovat téměř o všem. To je něco, co žádná česká strana nemá.“

Politický analytik a bývalý ředitel soc. dem. Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek zmínil, že za Piráty v současnosti jdou převážně středoví voliči, kteří nestojí ani o hlasatele konzervatismu ani o národovectví, ale ani o Piráty v hávu nové levice. „A poněvadž tento typ umírněného elektorátu bývá nestálý, ba přelétavý, neradno jej dráždit,“ dodal Jelínek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další problém v Německu. Málo peněz zdravotnicím. Tak si to nenechaly líbit

13:31 Další problém v Německu. Málo peněz zdravotnicím. Tak si to nenechaly líbit

Sociální situace je v Německu čím dál více napjatější. Protesty se začínají objevovat už i v malých …