Převaděči, odhozené pasy, umírání v moři... Novinářka Procházková po maratonu s uprchlíky popsala skutečnou realitu

11.11.2015 18:22

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupila novinářka Petra Procházková, která nedávno absolvovala cestu, po níž jdou uprchlíci do Evropy. Mluvila o rozdílech mezi Afghánci a Syřany, o tom, proč mnozí z nich nemají pasy, i o netečnosti turecké policie vůči převaděčům.

Převaděči, odhozené pasy, umírání v moři... Novinářka Procházková po maratonu s uprchlíky popsala skutečnou realitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Procházková

„Jsem zničená, fyzicky i psychicky,“ říká novinářka Petra Procházková, která se rozhodla projet cestu, po níž putují uprchlíci do Evropy. Přiznává, že v některých chvílích toho bylo příliš, a raději šla spát do hotelu. Od začátku si stála za tím, že do uprchlického člunu však nevstoupí. „Ambice moje to nebyla,“ dodává a vysvětluje, že by na autentickou cestu neměla ani peníze.

Cesta uprchlíků mnohdy začíná v Istanbulu, kam přiletí, mnohdy tam nechají pasy a vezmou si je pod svá křídla převaděči. Pasy si v Turecku nechávají především Íránci a Afghánci, ti, kteří to dělají, tak nečiní z důvodu, že se chtějí vydávat za někoho jiného. Chtějí totiž mít možnost se vrátit domů, což by bez pasu možné nebylo.

„Mně Afghánistán nepřipadá jako místo bezpečné,“ řekla Procházková a dodává, že „jestli je to bezpečná země pro rodiny s dětmi“, tak by tam měli jet naši politici na dovolenou. Afghánistán je podle ní bezpečný pouze pro sympatizanty Tálibánu.

„Oni si řadu kontaktů vlastně už vytvářejí ve svých domovských zemích,“ vysvětlila Procházková, že uprchlíci většinou mají cíl, kam jít. „Ta špička převaděčů jsou Turci a mezi nimi občané bývalé Jugoslávie,“ popsala novinářka složení převaděčů, kteří podle jejích slov uprchlíkům pouze poskytují čluny, jež si však nejdříve ti lidé musejí sestavit. A neumějí se plavit po moři. „Afghánci nejsou dobří mořeplavci,“ řekla Procházková a dodala, že někteří se diví, že moře je slané.

Z člunu vypadne dítě a v panice se loď převrhne

„Většina neštěstí je způsobena tím, jak jsou ty čluny hrozně přetížené,“ popsala Procházková důvody, kvůli kterým přicházejí uprchlíci ve vlnách o život. Jeden člověk vypadne z člunu, mnohdy dítě, nastane zmatek a člun se převrhne.

„My jsme za ten den viděly 52 člunů,“ popsala Procházková, jak byla s kolegyní na ostrově Lesbos, kde turecká policie převaděče zcela ignorovala. „S výjimkou Syřanů, kteří mají ty dokumenty a jež se Turci snaží deportovat do uprchlických táborů.“ Podle ní je zcela nemožné, aby o tom turecká policie nevěděla či se na převaděčství rovnou nepodílela.

Syřané mají lepší status jako uprchlíci, Procházková s nimi dokonce bydlela v hotelu, zatímco Afghánci většinou žili v táborech bez elektřiny a vody. Tato situace se však změnila v Řecku, kde najednou všichni skončili na jednom místě. „V Řecku to ještě byla idyla... Řecké přijetí je pro ně to poslední příjemné,“ popsala Procházková. A na otázku, proč tam nepožádají o azyl, odpověděla, že prostě nemají žádné informace a vlastně ani nevědí, kde jsou. Řecko navíc nechce ve svojí současné situaci přijímat žádosti o azyl.

Procházková uvedla, že kdyby uprchlíci dostali jiné informace, šli by jinam než do Německa. Po cestě jim prostě někdo řekne, že ve Švédsku a v Německu je zřejmě přijmou, a na základě této informace se vydají na cestu. O České republice ví málokdo, kladné reakce vyvolalo jméno brankáře Petra Čecha, toho znají i v Afghánistánu.

Nikdo z uprchlíků si podle ní nedokáže představit, že by mohl skončit například v českém detenčním zařízení. V Řecku někteří bohatší z nich ještě naposledy „žili jako lidé“, mohli jít na hotel a přespat tam, na další cestě do Evropy to již vypadá jinak.

Procházková také zmiňuje, že uprchlíkům na cestě opravdu neřekne nikdo vůbec nic. „Oni jsou zcela ovládáni různými překupníky, podvodníky,“ dodala a situaci popsala jako selhání evropského aparátu, že uprchlíkům nikdo nevysvětlí vůbec nic, a oni tak vlastně bezcílně bloumají Evropou a doufají, že to nějak dopadne.

„Oni prostě nebudou sedět jako pecky v uprchlickém táboře a sledovat, jak tam vyrůstají jejich děti,“ řekla Procházková o těch vzdělanějších a bohatších uprchlících, kteří se vydali na cestu do Evropy. Uprchlická vlna se podle ní však zastavit nedá.

Za současným přívalem uprchlíků podle ní stojí i „informační globalizace“. „Celý Afghánistán sedí na internetu. To, že oni vědí, že se někde žije lépe, já myslím, že je přirozené, že se seberou a vydají se tam, kde se žije lépe.“

Na závěr připomněla, že v současnosti má Putin docela navrch a konflikt v Sýrii už bez jeho přičinění rozhodně ukončit nepůjde. Neznamená to však, že s jeho koncem skončí i uprchlická vlna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trojice europoslankyň vyvracela studentům mýty, které se  šíří o EU. Za čtrnáct let jsme se prý nenaučili, jak se v ní chovat

19:49 Trojice europoslankyň vyvracela studentům mýty, které se šíří o EU. Za čtrnáct let jsme se prý nenaučili, jak se v ní chovat

REPORTÁŽ Chcete euro? „Jakmile euro nebude pro lidi přijatelné, je to z mého pohledu riskantní věc.“…