Převrat 1989? Nebyla to náhoda, Gorbačov to věděl a odmítl návrh USA na zásah: Nová kniha

8. 9. 2020 13:02

Na pulty knihkupectví se chystá kniha zkušeného právníka Jaroslava Kuby. Nese název „Podezření: druhý Mnichov?“ a podtitul je „Pokus o dálkový výslech Gorbačova“. Kuba v ní zkoumá příčiny a důsledky historických změn, které dovedly k zániku Sovětský svaz. Jaký byl třeba skutečný důvod popravy rumunského diktátora Ceausescua? Autor ochotně poskytl redakci Parlamentních listů ukázku z knihy.

Převrat 1989? Nebyla to náhoda, Gorbačov to věděl a odmítl návrh USA na zásah: Nová kniha
Foto: repro Youtube
Popisek: Michail Sergejevič Gorbačov v rozhovoru s moderátorem BBC
reklama

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 16151 lidí

„Dne 20. 12 1989 k takové (demonstraci) došlo před jeho sídlem v Bukurešti. Chtěl promluvit, ale část davu mu to křikem znemožnila. A o dva dny později jej před kamerami zadrželi vojáci.“ Píše Kuba v kapitole s názvem „Ceausescův poslední čardáš“.

Podle Kuby se v prosinci 1989 obrátil americký ministr zahraničí James Baker na Michaila Gorbačova a oznámil, že USA nebudou mít nic proti tomu, když Sovětský svaz zasáhne v Rumunsku a pomůže tak se Ceausescovi zachránit. To však Gorbačov veřejně odmítl.

Autor dále naznačuje, že americký ministr měl nejspíše obavy, že Ceausescu by před případným soudem mohl promluvit o stále větším sbližování Sovětského svazu pod taktovkou Gorbačova s USA.

„Pane Gorbačove, nebyl Bakerův ‚štědrovečerní‘ apel motivován především obavami, že by Ceaucescu mohl veřejně zpochybnit proklamovanou spontaneitu převratů ve střední a východní Evropě, a především vaši roli v nich?“ Táže se Kuba.

Celá ukázka ZDE

Podrobněji se rozepíše o pozadí rumunského převratu, který byl dle Kuby takovým ukázkovým „spontánním“ převratem. Dekret o vytvoření „tribunálu“, který odsoudil Ceausesca,  podepsal předseda tehdy vzniklé „Rady fronty národní spásy“, Ion Iliescu. Dotehdy významný člen Komunistické strany Rumunska, absolvent Lomonosovy university v Moskvě a budoucí dlouholetý prezident.

Ceausescu byl následně bez obhajoby rychle odsouzen a spolu s manželkou zastřelen samopaly. Kuba také v knize informuje, že Iliescu měl být v roce 2019 souzen za své jednání v revolučních dnech. Podle obžaloby „po vytvoření disidentského uskupení v prosinci 1989, s cílem odstranit režim, skupina kolem Iona Iliescu se od 22. 12.1989 rozhodla dezinformacemi vyvolat v zemi chaos. Aby během něho získali před národem legitimitu k uchopení moci“.

Kuba také poukazuje na výsledky šetření rumunské vojenské prokuratury. Iliescu a jeho spolupracovníci měli úmyslně vyvolat v zemi „všeobecnou psychózu teroru“ a zapříčinit tak četné „bratrovražedné střety“, které způsobily ztráty na stovkách lidských životů.

Vyšetřování mělo dále prokázat, že Iliescu a tehdejší náměstek premiéra Voiculescu „dezinformacemi, prostřednictvím televizních vystoupení a tiskových zpráv, vyvolali všeobecnou psychózu teroru, jež vedla k tlaku na popravu páru Ceausescuových v simulovaném trestním řízení“.

Podle Kuby měl být celý rumunský převrat právě výsledkem dohody Gorbačovského Ruska a USA. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…