Převratná zpráva: Ředitel ČT Dvořák se spojil s Halíkem a Pithartem. Spolu vydali politický manifest proti Babišovi

17.01.2018 8:05

Od ředitele České televize se očekává, že bude alespoň navenek politicky neutrální a nebude se vyjadřovat k politickým otázkám. Tak to doposud skutečně platilo. Jenže nyní tuto zvyklost generální ředitel Petr Dvořák prolomil, když se rozhodl připojit svůj podpis pod petici vyjadřující obavy z dalšího vývoje české politiky.

Převratná zpráva: Ředitel ČT Dvořák se spojil s Halíkem a Pithartem. Spolu vydali politický manifest proti Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Jeho jméno se pod textem vypracovaným neziskovou organizací Rekonstrukce státu objevilo ve společnosti Petra Pitharta a dalších frekventovaných signatářů, ale také například šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly.

Pozoruhodné je, že petice, kterou se Dvořák rozhodl podepsat, v jednom ze svých bodů konstatuje, že vláda nesmí zasahovat do nezávislosti médií. Dvořák se tak z „občanské“ pozice vyjádřil k věci, na které je díky své funkci osobně zainteresován.

Předseda Rady České televize Jan Bednář byl Dvořákovou petiční iniciativou překvapen. „Není obvyklé, aby se generální ředitel České televize v takovýchto občanských iniciativách angažoval. Z hlediska zákona to ale ničemu neodporuje. Jako každý občan České republiky samozřejmě může svůj podpis připojit,“ říká předseda.

Jak poznamenává deník MF DNES, Česká televize v minulosti několikrát čelila kritice premiéra Andreje Babiše. Nelíbily se mu zejména reportáže v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT, prezentující kauzu korunových dluhopisů.

Anketa

Jak byste ohodnotili dosavadní prezidentování Miloše Zemana? Jako ve škole

79%
3%
3%
2%
13%
hlasovalo: 27446 lidí

Petice nese název „Mantinely demokracie“ a obsahuje devatenáct bodů, které by měly bránit demokracii před zvůlí vlády. „Každá moc má vždycky tendenci rozpínat se za vytyčené hranice,“ uvedl Petr Pithart, který měl být i jedním z autorů petice. Dodal, že současný předseda vlády Andrej Babiš již delší dobu naznačuje, že by některé z mantinelů demokracie chtěl překračovat. Například když mluví o zrušení Senátu, nebo když chce měnit jednací řád Sněmovny i vlády.

Kromě Dvořáka se pod výzvou objevily podpisy mnoha osobností, které jsou svojí petiční aktivitou dobře známé. Kromě expremiéra Petra Pitharta zejména teolog Tomáš Halík, režisér Fero Fenič, herci Tomáš Hanák a David Vávra nebo astrofyzik Jiří Grygar. Z aktivních politiků je pod dokumentem podepsán například senátor Václav Láska.

„Sdílím obavy tvůrců výzvy, že Česko se po volbách do Sněmovny může sesunout po šikmé ploše do totalitní minulosti,“ řekl k tomu Jiří Grygar.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dostat bojeschopné do vlasti.“ Kolář mladší vnímá, co chtějí na Ukrajině. Ale nesedí to k tomu, co řekl otec

9:00 „Dostat bojeschopné do vlasti.“ Kolář mladší vnímá, co chtějí na Ukrajině. Ale nesedí to k tomu, co řekl otec

Už nejde jen chodit okolo horké kaše. Poslanec TOP 09 Ondřej Kolář opět zdvihl téma politiky návratů…