Prezident Zeman dnes v Jeruzalémě otevře Český dům

27.11.2018 6:20

Prezident Miloš Zeman dnes otevře Český dům, který se nachází v budově Cinematéky nedaleko jeruzalémského Starého města. Sídlit v něm budou státní agentury CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism a Česká centra. I když nebude mít diplomatický status, Pražský hrad jeho založení považuje za předstupeň přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. V pondělí český prezident slíbil Izraelcům, že udělá vše pro to, aby velvyslanectví v Jeruzalémě vzniklo. Ještě před odpoledním otevřením Českého domu Zeman poobědvá s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Prezident Zeman dnes v Jeruzalémě otevře Český dům
Foto: screen ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Český dům by mohl sloužit třeba pro podnikatelské semináře nebo setkávání s investory. Jeho vznik Pražský hrad vnímá jako symbolický krok na cestě k přesunu ambasády do Jeruzaléma. Dosud, stejně jako většina dalších zemí, má ČR své zastoupení v Tel Avivu. I přes Zemanovu podporu nemá přestěhování velvyslanectví souhlas české diplomacie a vlády s ohledem na bezpečnostní, politické i ekonomické důsledky, které by takový krok provázely. S otevíráním ambasád v Jeruzalému tvrdě nesouhlasí Palestinci a jejich arabští spojenci.

Zemana do Izraele doprovodil předseda české Sněmovny Radek Vondráček, který se dnes setká se svým izraelským protějškem - šéfem Knesetu Julim Edelsteinem. V prezidentově delegaci jsou i čtyři ministři. Ministr životního prostředí Richard Brabec s izraelským partnerem Zeevem Elkinem podepíše mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti životního prostředí. Ministr kultury Antonín Staněk předá Izraelskému muzeu posmrtnou masku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…