Prezident Zeman je úplně mimo, říká jeden ze zakladatelů ODS

01.03.2017 19:14

Moderátorka Zuzana Tvarůžková ve středečním Interview ČT24 přivítala Bedřicha Moldana, bývalého předsedu Českého svazu ochránců přírody a bývalého ministra pro životní prostředí. Moldan patřil k zakládajícím členům ODS. Později spolupracoval s TOP 09. Host se rozpovídal o ochraně národních parků u nás – především toho na Šumavě. Došlo i na prezidenta Zemana.

Prezident Zeman je úplně mimo, říká jeden ze zakladatelů ODS
Foto: top09.cz
Popisek: Bedřich Moldan

Kdyby zákon o ochraně přírody zůstal tak, jak existoval doposud, podle Moldana by se vlastně mnoho nezměnilo. Pokud by prošla upravená senátní verze, fakticky by došlo k devastaci národních parků, je přesvědčen. Senátoři totiž ve svých návrzích nepostavili přírodu na první místo.

Podstatné je to, že tato novela zavádí určité stabilní podmínky, které se nemohou měnit podle toho, jaký zrovna úřaduje ministr. Území parků by se příštích 15 let nemělo měnit. Ale ekologové by uvítali, kdyby se rozšířily bezzásahové zóny, což se nestalo, takže tato novela je vlastně kompromisem,“ konstatoval Moldan.

Bylo také třeba upravit status Národního parku Šumava. Ostatní naše parky existují na základě zákona a tento stav bylo třeba sjednotit. Smysl parků tkví podle hosta v tom, že i v dnešním světě zachovávají alespoň v omezené míře přírodní rozmanitost. Tu se podle Moldana chystala narušit senátní novela, která umožnila developerům budovat své projekty na území parků.

„V současné době se obce u národních parků mohou rozvíjet, není pravda, že nemohou. Mohou,“ zdůrazňoval Moldan. „Tam v té senátní novele je např. rozvoj obcí postaven na roveň tomu základnímu cíli, což je ochrana přírody, a to není pravda. Základním smyslem národního parku je ochrana přírody,“ pokračoval host.

Podle Moldana není pravda, že v národních parcích potřebujeme nádrže na udržení případných požárů pod kontrolou. Tato území jsou prý z hlediska požáru bezpečná.

Ve vysílání došlo i na prezidenta Miloše Zemana, který se k situaci v národních parcích vyjadřoval i ve sněmovně. Moldan kroutil hlavou nad Zemanovým varováním před „zelenými fanatiky“.

„Z toho, co jsem teď slyšel z úst pana prezidenta, plyne naprosté nepochopení celé situace, to se nezakládá na faktech. To je opravdu mimo, bohužel,“ konstatoval exministr životního prostředí. Host má za to, že lidé, kteří hovoří o NP Šumava, by také měli vědět, o čem hovoří. U prezidenta je však toho názoru, že hlavě státu k podepření názoru scházejí fakta.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pořad se pomalu chýlil ke konci a Moldan pronesl pár slov také na adresu globálního oteplování. Svět pokračuje v boji proti změně klimatu a není důvod, aby totéž nedělalo i Česko. Host sice vnímá kritická slova prezidenta USA na konto dohody podepsané v Paříži, ale tuto dohodu už schválil Kongres a Trump prý dříve či později přijde na to, že závazky USA v této věci tak snadno nezruší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hodit přes palubu! Šéflékař Kubek „pohřbil“ neočkované

9:52 Hodit přes palubu! Šéflékař Kubek „pohřbil“ neočkované

Podle průzkumu zpracovaného pro CNN Prima News už očkování v ČR narazilo na svůj strop. 69 % respond…