Prezident Zeman přijal na Hradě seniory. Prozradil jim, co by udělal s návrhem na zavedení eutanazie

08.10.2019 20:24

Prezident Miloš Zeman poprvé řekl, že pokud by se český Parlament usnesl na zákoně o eutanazii, takový návrh by vetoval. Hlava státu to uvedla v úterý na Hradě při setkání se zástupci Rady seniorů.

Prezident Zeman přijal na Hradě seniory. Prozradil jim, co by udělal s návrhem na zavedení eutanazie
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Poslanecká sněmovna se nejspíš na podzim bude zabývat možností uzákonit eutanazii, tedy asistované ukončení život na žádost pacienta. V současné době naše právo chápe eutanazii jako vraždu.

Nicméně i v případě, že by Poslanecká sněmovna i Senát návrh, který hodlá předložit poslankyně vládního hnutí ANO Věra Procházková, schválily, prezident hodlá takovou normu vetovat. Zeman to uvedl v úterý po setkání se zástupci Rady seniorů. K tomuto tématu se vyjádřil vůbec poprvé.

Anketa

Patří Zdeněk Bakala za mříže?

98%
2%
hlasovalo: 25118 lidí

„Zástupci seniorů se mne ptali například na názor na eutanazii, což je téma, které se opět objevilo v Poslanecké sněmovně. Jednoznačně jsem deklaroval, že jsem proti zavedení eutanazie. Důležité je podporovat paliativní léčbu,“ má jasno Miloš Zeman. 

Případný zákon by vrátil Parlamentu. „Pokud by byla eutanazie poslanci schválena, slíbil jsem, že takový zákon budu vetovat,“ stojí v prohlášení prezidenta.

O variantě, aby například nevyléčitelně nemocní měli možnost dobrovolně pomocí odborného personálu ukončit svůj život, se diskutuje léta. Názor na eutanazii se výrazně liší. Jedni argumentují, že pokud někdo nemá naději na vyléčení a trápí se, měl by mít nárok dobrovolně odejít. 

Druzí oponují, že v době, kdy máme vyvinutou síť hospiců, umíme zajistit důstojný odchod ze života za pomoci tlumicích léků a není třeba přistupovat k eticky sporné eutanazii.

V některých zemích nicméně možnost dobrovolného odchodu na onen svět je a třeba ve Švýcarsku na to existují specializované kliniky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

10:45 Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

Živé štíty, takovou roli měli dle Spencerové američtí vojáci, kteří měli takto chránit kurdské jedno…