Prezident Zeman pro ruskou agenturu zkritizoval postoj EU ke Krymu. Unii prý chybí silný vůdce

16.11.2017 21:31

Evropská unie uplatňuje v otázce připojení Krymu k Rusku politiku dvojího metru, což je chyba. V rozhovoru, který dnes zveřejnila ruská tisková agentura TASS, to prohlásil Miloš Zeman. Český prezident v pondělí odlétá na pětidenní státní návštěvu Ruska, kde se setká s nejvyššími představiteli země – prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem. Ruské agentuře Zeman mimo jiné řekl, že EU postrádá silné vedení.

Prezident Zeman pro ruskou agenturu zkritizoval postoj EU ke Krymu. Unii prý chybí silný vůdce
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Miloš Zeman představil celkových 113038 podpisů pod petičními archy pro svou prezidentskou kandidaturu

„Na jedné straně je tady Kosovo, kde existovala záruka (autonomie v rámci Srbska) ze strany OSN. Tato záruka nebyla naplněna. Na druhé straně je Krym, kde proběhlo referendum. Je to politika dvojího metru, a to je špatně,“ řekl podle ruské agentury Zeman.

Podle informací ČTK se český prezident označil za jediného evropského politika, který v tomto smyslu hovoří. To ale podle něj neznamená, že i jiní nesmýšlejí podobně. Zeman soudí, že jen „nemají dost statečnosti, aby se vyslovili veřejně“.

Miloš Zeman se v rozhovoru vyslovil pro rozšíření spolupráce evropských zemí s Ruskem v boji proti terorismu. „Nikdo nespojuje víc než společný nepřítel. A Rusko má v této otázce svou historickou zkušenost. Proč bychom se nespojili v boji proti islámskému extremismu?“ citovala agentura českého prezidenta.

Evropská unie podle Zemana postrádá silné vedení. „Spojené státy mají silného vůdce, kterým je prezident. Platí to i o Rusku nebo Číně. Řekněte mi, kdo je silným vůdcem Evropské unie? Nikdo takový bohužel není,“ uvedl.

Zeman ruské agentuře řekl, že je zastáncem ochrany válečných pomníků sovětských vojáků v České republice. Stav památníků, na jejichž zachování velmi záleží Kremlu i velké části ruské veřejnosti, ruská oficiální místa v případě Česka – na rozdíl například od Polska – hodnotí vysoko.

Znepokojení Moskvy, vyjádřené i diplomatickou cestou, vyvolávají ale dlouhodobé spory o osud pomníku sovětského maršála Ivana Koněva v pražských Dejvicích. Městská část je vystavena kritice od levicových politiků, že hodlá pomník odstranit. Zastupitelstvo se brání tvrzením, že místo odstranění pomníku schválilo návrh na osazení piedestalu cedulemi v českém, ruském a anglickém jazyce.

Maršála Koněva, který se podílel na osvobozování Prahy na konci druhé světové války, ale i na potlačení maďarského povstání v roce 1956, si Zeman váží a je si jist, že jeho pomník v Praze zůstane. „Lidé, kteří se pokoušejí přepisovat naše dějiny, tyto dějiny nechápou,“ řekl prezident a dodal, že takoví fanatici jsou v každém státě. V Česku jich ale podle něj není mnoho.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…