Prezident Zeman udělil milost onkologicky nemocnému vězni

28.08.2018 20:05

Prezident Miloš Zeman omilostnil nemocného muže, který byl potrestán za zneužití pravomoci, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku. ČTK to dnes oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odsouzený předtím vedl bezúhonný život a již nezastává veřejnou funkci, opakování obdobného skutku je proto vyloučeno, uvedl Hrad. Podle serveru Aktuálně.cz je omilostněným bývalý starosta Hevlína na Znojemsku Drahomír Nosek, který za úplatek pomohl muži trestanému za drogový delikt vyhnout se obecně prospěšným pracím.

Prezident Zeman udělil milost onkologicky nemocnému vězni
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, který se natáčel na Vysočině.

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku,“ napsal Ovčáček.

Muž podle prezidentské kanceláře dosud vedl bezúhonný a společnosti prospěšný život. „Vzhledem k tomu, že omilostněný již nezastává veřejnou funkci, je recidiva obdobného skutku vyloučena,“ dodal mluvčí. Prezident podle něj za této situace nepovažuje za smysluplné trvat na výkonu zbytku trestu a „svým humanitárním gestem tak umožnil omilostněnému napřít veškeré své síly na boj se život ohrožující nemocí“.

Bývalý starosta Hevlína Nosek, kterého podle Aktuálně.cz Zeman omilostnil, byl odsouzen ke 2,5 roku vězení, ale trest kvůli nemoci vůbec nenastoupil. Nosek v roce 2011 dostal úplatek od muže, který byl za drogový delikt potrestán 200 hodinami obecně prospěšných prací. Nosek za částku, jejíž výše nebyla zveřejněna, potvrdil probační a mediační službě, že muž trest splnil, přestože trestaný nikdy práce nevykonal. Noska usvědčily odposlechy. Soudy se pak táhly několik let. Nosek původně dostal čtyři roky, ale opakovaně se odvolával, a dosáhl tak snížení trestu. Do vězení se však již kvůli svému zdravotnímu stavu nedostal.

Už před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v prosinci 2013 na Ministerstvo spravedlnosti, které jednotlivé žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež splňují Zemanem stanovené podmínky – pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Prezident od roku 2013 udělil deset milostí. Tato je první ve druhém funkčním období, uvedl Ovčáček.

Největší kontroverze vzbudilo Zemanovo loňské rozhodnutí udělit milost pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu. Většinu milostí odůvodnil Zeman nepříznivým zdravotním stavem odsouzených. V jednom případě dal milost na základě papežské výzvy ženě, která se ve vězení starala o dítě.

Letos v březnu udělil milost muži, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Omilostněný sice nesplňoval podmínku závažného zdravotního stavu, avšak Zeman jeho další potrestání považoval za nadbytečné a kruté.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…