Prezident Zeman vystoupil v Pekingu s hlavním projevem. Přečtěte si ho celý

27.04.2019 11:41

Prezident Miloš Zeman sdílí základní názory o projektu nové Hedvábné stezky a podporuje ho. Postrádá ale debatu o rizicích, která mu hrozí. Zeman to dnes řekl v Pekingu na konferenci věnované tomuto projektu, sdělil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Prezident Zeman vystoupil v Pekingu s hlavním projevem. Přečtěte si ho celý
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Zeman řeční na byznys fóru v Číně

Prezident se v projevu věnoval třem příkladům problémů, které jsou nepřátelské k myšlence Hedvábné stezky. Jako první dva jmenoval obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií a mezi USA a Čínou. Za třetí problém pak prezident považuje nedostatek rovných obchodních podmínek a soutěží.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10595 lidí
„Na příkladu Huawei prezident Zeman poukázal na nepodložená obvinění, která omezují soukromé subjekty v podnikání a rovném přístupu na trhy,“ podotkl Jindrák. Zeman další účastníky konference informoval, že jako výraz solidarity se dnes sejde s majitelem společnosti Huawei Žen Čeng-fejem.

Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou jeho technologie znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Tvrdí to zejména Spojené státy, Huawei to odmítá. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný. Zeman se opakovaně vyjádřil, že pro takové tvrzení nebyly předloženy důkazy. Spor označil za nekalou obchodní soutěž.

Před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil.

Zeman se společnosti Huawei zastal v Pekingu i v pátek na česko-čínském hospodářském fóru.

Fotogalerie: - Zeman znovu v Číně

Prezident Zeman v Pekingu s čínskou vicepremiérkou
Miloš Zeman po přistání v Číně
Prezident Zeman v Pekingu jednal s vedením společn...
Ceremoniál podpisu obchodních dohod v sídle Bank o...
Prezident Zeman na české ambasádě v Pekingu
Prezident Zeman na byznys fóru v Číně

Kompletní projev prezidenta Miloše Zemana:

Vážený pane prezidente, vážení kolegové,

dovolte mi začít připomínkou knihy Karla Poppera „Otevřená společnost a její nepřátelé“. Tato kniha není pouze o osobních nepřátelích, ale o nepřátelích otevřené společnosti obecně. A v tom je rozdíl. Každý má své přátele a oponenty, stejně jako každá myšlenka má své podporovatele a kritiky.

Plně podporuji základní koncept iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“. Chápu ji jako fascinující infrastrukturní projekt. Pravda je ovšem taková, že v souvislosti s tímto projektem disponujeme pouze výčtem příležitostí. Analýza rizik zatím chybí.

Dovolte mi proto, prosím, abych se chvilku na možná rizika zaměřil. Jedním z rizik je začínající obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Z té jsme nešťastní a není v našem zájmu, ale už se stala faktem. Druhým rizikem je začínající obchodní válka mezi USA a Čínou. Další riziko představuje Brexit. A tak dále.

Všechno toto jsou nepřátelé udržitelného ekonomického rozvoje a samozřejmě také nepřátelé úspěšnosti programu Nové hedvábné stezky.

A ještě poslední bod: jedna z největších technologických firem světa, firma Huawei, byla označena jako bezpečnostní riziko, a to bez jakýchkoli seriózních důkazů. Považuji to za obyčejnou obchodní soutěž, která je ovšem nekalá. To řeknu i prezidentu firmy Huawei, kterému vyjádřím osobní podporu.

Dámy a pánové, venku každý z nás najdeme řadu nepřátel. Nikoli nutně nepřátel osobních, ale těch, kteří kritizují naše myšlenky a chyby. Mé upřímné přání je proto následující: Ačkoli jsme každý z nás pouhou lidskou bytostí, a jak víme, chybovat je lidské, idea projektu Nové hedvábné stezky je natolik významná pro celé lidstvo, že bych vám přál, abyste těch důležitých chyb dělali co nejméně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! Šichtařová udeřila na Člověka v tísni a další „politické neziskovky“

10:30 A dost! Šichtařová udeřila na Člověka v tísni a další „politické neziskovky“

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že ví, co ohrožuje naši budoucnost, jsou to politické neziskov…