Prezident hodil vidle do soudcovské rady. Byla prý součástí plánu Rychetského s Baxou a Šimíčkem

17. 3. 2019 16:58

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti ministra spravedlnosti za hnutí ANO Jana Kněžínka a bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové dnes na jednání na zámku v Lánech odmítl myšlenku nejvyšší soudcovské rady, napsala ČTK.

Prezident hodil vidle do soudcovské rady. Byla prý součástí plánu Rychetského s Baxou a Šimíčkem
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Na Twitteru to uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Expertní tým podle něj rovněž kritizoval pomalost soudců a státních zástupců.

Vytvoření nejvyšší soudní rady požaduje již několik let marně Soudcovská unie. Rada by podle dřívějších plánů soudců měla převzít část kompetencí Ministerstva spravedlnosti, spravovat soudnictví nezávisle na prioritách jednotlivých ministrů a reprezentovat justici vůči exekutivě a Parlamentu.

Jak jsme nedávno psali, na pozici předsedy nejvyšší soudní rady si myslel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Měla to  být součást širší dohody se soudci Baxou a Šimíčkem.

Kněžínek už loni na podzim řekl, že zřízení nejvyšší rady soudnictví není tématem pro aktuální volební období. Nebrání se diskusi o možných změnách ve správě justice, avšak nejprve pokládá za nutné určit kritéria pro výběr kandidátů na soudce. Teprve potom je podle něj možné řešit, kdo bude vykonávat státní správu soudnictví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pomalost české justice a přílišnou délku soudních řízení prezident Zeman opakovaně kritizuje. Ze statistik za rok 2017 vyplývá, že například u Krajského soudu v Ústí nad Labem trvá civilní řízení průměrně déle než šest let, celorepublikový průměr pak přesáhl tři roky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepoklekneme! Národ je se Slavií! Zemanův Hrad udeřil na UEFA

12:14 Nepoklekneme! Národ je se Slavií! Zemanův Hrad udeřil na UEFA

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl ohradit v dopise členům discipliná…