Prezident odmítl povýšit Fajta a Ošťádala na profesory. Rektor Zima nastoupil před kameru ČT a začal o tom, jak jej přiměje konat, co se sluší a patří

14.01.2019 15:57

Prezident Zeman se rozhodl nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. K rozhodnutí Miloše Zemana se vyjádřil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který na stanovisku pana prezidenta nenechal nit suchou.

Prezident odmítl povýšit Fajta a Ošťádala na profesory. Rektor Zima nastoupil před kameru ČT a začal o tom, jak jej přiměje konat, co se sluší a patří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima

„V tuto chvíli se připravuje obsah žaloby, která má prezidenta přimět konat to, co se sluší a patří v okamžiku, kdy akademici splnili podmínky ke jmenování profesorů. Nám jde především o ten vlastní princip, kdo může a kdo nemůže měnit rozhodnutí orgánů, které jsou k tomu jaksi povolány,“ zdůraznil Zima před kamerami ČT.

Osobně je přesvědčen, že pánové Ošťádal a Fajt mají být jmenováni profesory a prezident by jako představitel jedné ze státních institucí měl respektovat jiné instituce a především akademické svobody. Zima v této souvislosti připomněl, že soud už jednou rozhodl, že prezident republiky nemá rozhodovat o tom, zda ten či onen akademik má být jmenován profesorem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Domníváme se, že tam došlo i k nějakým procesním pochybením,“ ohodnotil jednání Zemana Zima. Zeman totiž argumentuje např. tím, že docent Fajt neučil dost dlouho na Univerzitě Karlově. Jenže on učil na Technické univerzitě v Berlíně a vychoval tam řadu odborníků, což jako jedno z kritérií ke jmenování profesorem víc než postačuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví

21:52 Pithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví

Hostem rozhovoru Britských listů byl bývalý premiér české vlády v době federace Petr Pithart, který …