Prezident před kamerou oznámil, co může Babiš provést, i když nebude mít jeho vláda důvěru

7. 12. 2017 22:15

Jako každý týden v hlavním vysílacím čase odvysílala TV Barrandov pravidelný pořad Týden s prezidentem, který moderoval generální ředitel televize Jaromír Soukup. Rozhovor z Lán provázela aktuální témata jako třeba rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout velvyslanectví USA do Jeruzaléma nebo další vývoj na české politické scéně.

Prezident před kamerou oznámil, co může Babiš provést, i když nebude mít jeho vláda důvěru
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

„Pojďme začít netradičně,“ řekl na úvod generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup, který pořadem provázel, a zeptal se, jak Miloš Zeman hodnotí rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a dokonce do něho z Tel Avivu přesunout ambasádu USA. „Mám z toho velkou radost,“ odpověděl prezident a připomněl, že tento čin doporučoval i České republice. „V té době jsme mohli být první,“ dodal. „Každá země má právo rozhodnout, jaké město bude jejím hlavním městem a kam umístí svoji ambasádu,“ pokračoval dále k tématu Zeman.

Hned poté přišla na řadu již česká politika. Prezident při slavnostním ceremoniálu jmenování předsedy vlády doporučil Andreji Babišovi, aby ignoroval novináře. „Ještě není tolik zkušený v politice, aby mu to nevadilo,“ vysvětlil svůj komentář prezident a odkázal k tomu, že „pohrobky“ TOP 09 se ještě zachovaly v našich médiích. „Novinář, který bere peníze od Bakaly, si zaslouží největší opovržení,“ pronesl na adresu mediálního domu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Fotogalerie: - Babiš jmenován premiérem

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše prem...
Mediální zájem byl obrovský
Mediální zájem byl obrovský
Andrej Babiš přichází do sálu
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše prem...
Miloš Zeman přichází do sálu

Debata se následně stočila zpět k událostem týdne. Na pořad se dostal jízdní řád dalšího vládního vývoje. Jak víme, do 13. prosince formálně vládne Sobotkova vláda. „Jakmile jmenuji vládu, tak se rozjede první kolo jednání o tom, zda Babišova vláda může získat podporu,“ pronesl Zeman a poznamenal, že samotné hlasování o důvěře vládě by mělo proběhnout 10. ledna. Prezident potvrdil informaci, kterou jako první sdělil ParlamentnímListům.cz, že se zasedání zúčastní a před zahájením promluví k poslancům.

Prezident následně uvedl, že vláda bez důvěry je podle ústavy plnohodnotná a může dělat jakékoliv kroky, a to včetně personálních změn. Vláda Andreje Babiše (ANO) tak prý může i bez podpory Sněmovny zasahovat například do vedení státních podniků. Podle prezidenta Babiš v této souvislosti často zmiňuje například státní exportní pojišťovnu EGAP nebo Českou exportní banku.

Babišovi se nelíbí zejména problémový projekt hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya Enerji Elektrik v Turecku, na který poskytla úvěr právě ČEB a pojistil jej EGAP. Projekt byl hlavní příčinou loňské ztráty pojišťovny ve výši 1,25 miliardy korun. Pojistná angažovanost EGAP v případu je 16,1 miliardy Kč.


Miloš Zeman v rozhovoru s Jaromírem Soukupem. (ReproFoto: TV Barrandov)

Šlechtová je moje oblíbenkyně, prozradil prezident

Personální obsazení vlády je další neméně zajímavý podnět k diskusi. Jako například nominace Karly Šlechtové (za ANO) na post ministryně obrany. „Je to moje oblíbenkyně,“ pronesl na její adresu a pokračoval: „Když vzala do ruky zbraň, tak jsem se trochu zděsil.“ Podle prezidenta má ovšem všechny předpoklady k tomu být kvalitní ministryní. „Budu se modlit, aby nedopadla jako Vlasta Parkanová nebo Karolína Peake,“ doufá prezident. Současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO) je pak navržen na šéfa zahraničního resortu. „Jak se vymezí v zahraniční politice, ukáže čas,“ komentoval nominaci prezident. „Paní Shillerovou neznám osobně a nepovažuji za korektní se o ní vyjadřovat před tím, než se s ní osobně setkám,“ odpověděl na dotaz, co si myslí o kandidátce na ministryni financí. „Nejdříve se s nováčky potkám a pak si o tom můžeme popovídat,“ objasnil prezident, proč nechce hodnotit další navržené členy vlády.

Došlo i ke stručnému ohlédnutí za Sobotkovou vládou. „Byla udržovací,“ vyslovil se znovu prezident, tím ale podle svých slov nemyslel žádnou nadávku, jak později vysvětlil. Sám to vnímá jako konstatování, nikoliv hodnocení. Podle něj je potřeba hodnotit vládu jako celek, a ne prizmatem jednoho resortu. Dílčí úspěchy vlády pak nechtěl komentovat. „Nebyl bych objektivní při hodnocení,“ a odkázal k jeho vztahu s Bohuslavem Sobotkou. „Nechci mluvit o Bohuslavu Sobotkovi špatně, tak o něm nemluvím vůbec,“ pokračoval prezident.

Miloš Zeman se chystá také zúčastnit sjezdu SPD. „Víte, jaký je rozdíl mezi parlamentní a přímou volbou prezidenta?“ zeptal se podiveně Jaromíra Soukupa při odpovědi na otázku, zda jede prezident na sjezd požádat o podporu. „V přímé volbě je podpora parlamentních stran naprosto okrajová záležitost,“ odpověděl si sám, a popřel tak razantně, že by měl jezdit na sjezd žádat SPD o podporu v prezidentské volbě.

Závěrem diskuse přišla řeč i na uprchlické kvóty. „Uvidíme, jak Andrej Babiš dopadne na Evropské radě,“ uvedl prezident a poznamenal příslib šéfa hnutí ANO bojovat proti kvótám. Doufá, že slib dodrží. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…