Prezidenti V4 mají ve Varšavě jednat o summitu NATO

22.07.2014 7:21

Prezident Miloš Zeman se dnes ve Varšavě zúčastní setkání hlav států Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), Rumunska, Bulharska a pobaltských zemí. Schůzka u polského prezidenta Bronislawa Komorowského má být věnována přípravě zářijového summitu NATO ve Walesu.

Prezidenti V4 mají ve Varšavě jednat o summitu NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou

Předpokládá se, že se bude také hovořit o situaci na Ukrajině po údajném sestřelení malajsijského letadla. Zeman podle svého mluvčího chce jednat například o boji s mezinárodním terorismem.

Komorowski minulý týden při návštěvě nového slovenského prezidenta Andreje Kisky uvedl, že Polsku záleží na posílení Visegrádské skupiny, která může sehrát užitečnou roli i při řešení klíčových záležitostí. „Pro nás je to hlavně Ukrajina, jakož i reakce Evropské unie a NATO na ruskou agresi vůči Ukrajině," řekl tehdy polský prezident. Varšava by také uvítala společný pohled na budoucnost NATO, na posilování východního křídla Aliance a na plnění finančních závazků členských států ohledně obranných výdajů.

Evropští členové NATO musejí zvýšit výdaje na obranu

Komorowski minulý měsíc při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy ve Varšavě ohlásil zvýšení polských výdajů na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu ze současných 1,95 procenta. V pondělí si oba státnici zavolali a podle Bílého domu se shodli kromě jiného v tom, že evropští členové NATO by měli zvýšit své vojenské rozpočty.

„Za mé vlády byl rozpočet trvale čtyři roky na úrovni dvou procent, a to až do roku 2003. Nu a pak začal plynule klesat. Když to dokázala moje vláda v podmínkách tehdejší ekonomické krize, tak nevidím důvod, proč by to postupně nedokázala i vláda současná," odpověděl tehdy Zeman na otázku, zda by Češi měli následovat polského příkladu.

Česko vydává na obranu jen o něco více než jedno procento HDP ročně. Při vstupu do NATO se přitom zavázalo, že bude ozbrojené síly financovat alespoň dvěma procenty hrubého domácího produktu každý rok. Kvůli nízkým výdajům na armádu Prahu opakovaně kritizuje vedení NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura spustil a Soukup zíral: Já xenofob? Mně se sluníčkáři za šikmé oči smějí dodnes!

17:08 Okamura spustil a Soukup zíral: Já xenofob? Mně se sluníčkáři za šikmé oči smějí dodnes!

Ve včerejším vysílání pořadu Duel Jaromíra Soukupa, odvysílaném na TV Barrandov, byl hostem i pro te…