Přežije EU pandemii? Selhala, zato národní státy jsou nadějí. Bašta tuší další vývoj

15.03.2020 8:28

Někdejší diplomat, analytik Jaroslav Bašta upozorňuje, že krize nemusí vždy představovat pouze pohromu a zmar, ale někdy také cestu k nové naději. Evropská unie se podle jeho slov na samém začátku pandemie projevila jako instituce zbytečná, dokonce spíše zdraví a životům občanů nebezpečná. Národní státy naopak jako naděje.

Přežije EU pandemii? Selhala, zato národní státy jsou nadějí. Bašta tuší další vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Většina teoretických prací, jež se podobnými problémy zabývají, vykazuje obvyklý důsledek zdánlivě neřešitelných situaci – systémy, které se projevily jako příliš nákladné a složité, přestanou v krizové situaci fungovat, zhroutí se a zaniknou.

Z tohoto úhlu pohledu představuje podle Bašty koronavirus politickou pandemii, která v přímém přenosu likviduje globální uspořádání světa. „Nevím, zda se jí to podaří kvůli následné celosvětové hospodářské krizi také fyzicky, ale politicky zcela jistě,“ predikuje. Poprvé je tak svět konfrontován s tím, že rizika globalizace mohou převýšit její přínos.

Bašta nabízí zásadní pohled: „Instituce, které se protagonisté snahy o báječný nový svět všemi prostředky snažili zlikvidovat – národní státy – se staly ostrovy záchrany,“ píše.

Záměr Angely Merkelové nebránit v Německu šíření COVID-19, přestože se jím může nakazit až 50 milionů obyvatel, a kritika Ursuly von der Leyenové na adresu států V4 a Rakouska kvůli uzavření hranic, mají podle jeho mínění málo logických vysvětlení. „V úvahu připadá pouze nepřekonatelná progresivistická nenávist k hranicím národních států, kterou vyjádřil bývalý předseda Evropské komise J-C. Juncker: ‚Hranice států jsou nejhorší politický vynález‘.“

Zdá se, že žijeme v době, jakou jsme naposledy zažili před 30 lety, kdy se rozpadl bipolární svět – jen ještě neodhadujeme rozsah budoucích změn. „Evropská unie se však na samém začátku pandemie projevila jako instituce zbytečná, ba spíše zdraví a životům občanů nebezpečná. Národní státy jako naděje,“ konstatuje Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držte huby. Karel Schwarzenberg promluvil k vakcíně

13:05 Držte huby. Karel Schwarzenberg promluvil k vakcíně

Všichni kromě ministra zdravotnictví, který je za celou problematiku zodpovědný, by měli k tématům o…