Příběhy odbojářů by se náckům měly promítat povinně, říkají mladí umělci

08.12.2012 21:47

Skupina mladých umělců, režisérů a novinářů natočila portréty lidí, kteří projevili statečnost během druhé světové války nebo později v komunistickém Československu. Jedná se o čtyři muže a čtyři ženy, kteří bojovali proti totalitním režimům a kterým budou příští týden předány Ceny Paměti národa. Upozorňuje server iDnes.cz.

Příběhy odbojářů by se náckům měly promítat povinně, říkají mladí umělci
Foto: Irena Ševelová
Popisek: Členové Konzervativní strany v Brně u památníku obětem komunismu

Podle autorů krátkých snímků jsou dnes představy mladých lidí o totalitních režimech velmi zkreslené. "Do mladých se to musí pumpovat hodně intenzivně. Musí tomu být stále vystaveni a musíme dělat vše proto, aby současné zlo mělo co nejmenší šanci," myslí si výtvarník Krištof Kintera.

Popíračům holocaustu nebo neonacistům by se videa měla pouštět povinně

Současné zlo prý spočívá v tom, že mnoho lidí zlehčuje osudy obětí totalitních režimů. Objevují se i takové názory, že k podobným událostem vůbec nedošlo. "Například popíračům holokaustu nebo lidem, kteří se dnes hlásí k nacismu, by se tato videa měla pouštět povinně," řekl Kintera serveru iDnes.cz. Připustil, že pro "nácky" by natočil video, které by bylo mnohem edukativnější.

Hlavním hrdinům krátkých snímků je dnes přes devadesát let. Podle dalšího z režisérů výtvarníka Marka Thera se tak podařilo zachytit jejich příběhy dříve, než odejdou.

Jeden z příběhů se týká Leopolda Färbera, který se celý život věnoval skautingu. Výtvarník Michal Pěchounek proto natočil snímek tak, že je Färber obklopen mladými skauty. Chtěl tak zachytit životní radost, která z tohoto člověka stále čiší i přes útrapy, které na něj za minulého režimu čekaly.

Lidé i po letech detailně vyprávěli o svých osudech

Nejstarším člověkem, který převezme ocenění za příběh, co by neměl upadnout v zapomnění, je 94letý Josef Holec. Navzdory věku mu nedělalo problémy souvisle a detailně vyprávět svůj příběh na kameru. Podobnou zkušenost měli režiséři i s ostatními hrdiny.

Portréty budou trvat kolem tří minut. Tvůrci se snažili zachytit především základní myšlenku vystihující konkrétní osobnost.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…