Přijetí eura. Má Česko dvě stě miliard na příspěvek do EU, ptá se Strejček

05.02.2012 6:55

Europoslanec Ivo Strejček (ODS) se plně staví za premiéra Petra Nečase (ODS) a prohlašuje, že občané ČR by měli o přijetí eura rozhodnout v referendu, zvláště když je otázka evropské společné měny spojená se vstupem do fiskální unie. Pokud se do ní Česko rozhodne vstoupit, bude muset změnit daně, sociální systém a další věci. Zkrátka, podle Strejčka přijetí eura povede k evropské centralizaci.

Přijetí eura. Má Česko dvě stě miliard na příspěvek do EU, ptá se Strejček
Foto: istrejcek.cz
Popisek: Ivo Strejček

Otázka přijetí eura stojí podle europoslance Ivo Strejčka (ODS) tak, že je třeba se rozhodnout, zda stojíme o další evropskou centralizaci a přesun moci do Bruselu, či nikoliv. Pokud se rozhodneme euro přijmout, bude to znamenat souhlas s následným vstupem do připravovaného Evropského stabilizačního mechanismu s českým příspěvkem asi 200 miliard korun. Nabízí se otázka, zda si to můžeme dovolit.

Rozpočet už nebude jen v rukou vlády

„Pokud se staneme součástí rozpočtové unie, budeme muset pravidelně předkládat návrh českého státního rozpočtu ke schválení a korekcím do Bruselu. Budeme muset přijmout společné daně, společná pravidla pro sociální politiku, stejný věk odchodu do penze atd. Přistoupení k takové unii bude znamenat souhlas s následným vstupem do připravovaného Evropského stabilizačního mechanismu s českým příspěvkem asi 200 mld. Kč a přijetí jednotné měny euro,“ zdůrazňuje Strejček.

Podle Strejčka bude přijetí eura, i díky existenci smlouvy o fiskální unii, znamenat tak zásadní změnu pro české občany, že by si o tom měli sami občané rozhodnout v referendu. K tomu je třeba dodat, že jde o jeden z mála případů, kdy se ODS dovolává uspořádání referenda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…