Přijetí eura či církevní restituce? Pravicoví kandidáti na prezidenta ladili své názory

18. 10. 2012 21:35

Místopředseda Senátu a kandidát ODS na prezidenta republiky Přemysl Sobotka zastává názor, že pokud by Evropská unie vyzvala Českou republiku, aby přijala euro, mělo by o jeho přijetí rozhodnout referendum. Předsedkyně Suverenity a další kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková by jako hlava státu udělala vše pro to, aby ČR z povinnosti euro přijmout vyvázala. Řekli to na dnešní diskusi, kterou pořádala krajně konzervativní Akce D.O.S.T. Jejím tématem byla obrana státní suverenity a tradičních hodnot jako základní úkol hlavy státu.

Přijetí eura či církevní restituce? Pravicoví kandidáti na prezidenta ladili své názory
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka

Debaty se zúčastnili i další kandidáti - prezidentův tajemník Ladislav Jakl a velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas. Oba ještě nemají dostatek podpisů, ale navzájem si už dříve deklarovali podporu.

Sobotka svoji představu obrany státní suverenity popsal tak, že prezident by na sobě měl mít tričko ČR, pod ním tričko "prezident", následně své vlastní jméno a potom teprve případně název politické strany. Na to ve svém vystoupení reagoval i prezidentův tajemník Jakl. Na konci svého vystoupení se svlékl z košile a ukázal tričko kritizující EU. Uprostřed se skvěl nápis "New RVHP" narážející na někdejší Radu vzájemné hospodářské pomoci, sdružení zemí socialistického bloku z dob studené války se sídlem v Moskvě. Na zádech tričko zdobil nápis "S Bruselem na věčné časy a nikdy jinak" a písmena EU uvnitř kosočtverce složeného ze zlatých hvězd.

"Prezident by měl být garantem státní suverenity a měl by být tím, kdo hájí tradiční lidské hodnoty," popsal svůj názor někdejší dlouholetý poslanec KDU-ČSL a současný velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas. Karas o sobě řekl, že bývá popisován jako ten, který se stavěl proti registrovaným svazkům osob stejného pohlaví nebo proti interrupcím. "Rozhodně jsem tím byl a nestydím se za to a jsem rád," prohlásil Karas.

Na církevních restitucích se neshodli

Bobošíková řekla, že obrana tradičních hodnot a suverenity státu by se neměla očekávat pouze od prezidenta, ale měl by to být úkol všech, kteří se v demokratickém režimu ucházejí o důvěru občana. Bobošíková, Sobotka a Jakl se například shodli, že by neudělili vyznamenání bratrům Mašínům.

V případě postoje k církevním restitucím však zazněla odlišná stanoviska. Bobošíková prohlásila, že by zákon o vyrovnání státu s církvemi nepodepsala. Naproti tomu Karas argumentoval tím, že lidé budou jednou rádi využívat například domovy důchodců financované z majetku církve.Jakl nechtěl svůj postoj k církevním restitucím otevřeně říct. Zdůvodnil to tím, že součástí jeho práce je předkládat prezidentovi republiky zákony i s návrhem stanoviska a nebylo by správné, kdyby řekl, co mu doporučí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…