Primátor Hudeček v televizi o Blance: Objednali jsme si tunel, a teď máme trochu jiný tunel

15.04.2014 20:17

Kdyby měl pražský primátor Tomáš Hudeček říci, co si osobně myslí o projektu Opencard, pak podle něj nemá budoucnost. Chápe však, že zatím město projekt podporuje, protože vyšel na více než miliardu korun.

Primátor Hudeček v televizi o Blance: Objednali jsme si tunel, a teď máme trochu jiný tunel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček
reklama

„Já osobně bych se vůbec nezdráhal říct, že ten projekt plastových kartiček budoucnost nemá,“ řekl v Interview ČT24 Tomáš Hudeček. Zároveň však připouští, že město se snaží projekt držet při životě. Vyšel totiž na více než miliardu korun a ty by pak vyšly vniveč. Zároveň ale Hudeček dodává, že návrat k papírovým kupónům by byl levnější. „Vždycky se lze vrátit k papírovým kartičkám,“ míní.

Další problém, se kterým se v Praze potýká, se pak týká tunelu Blanka. I jeho stavba je dražší, než se očekávalo. Postup Prahy je nyní takový, že město nechce platit za to, co si neobjednalo. „Byl objednaný nějaký tunel, a teď tam stojí trochu jiný tunel,“ zjednodušil závěry Hudeček.

Minulý týden rozhodčí soud opět nerozhodl o dostavbě pražského tunelu a firma Metrostav si vyžádala čas do středy 16. dubna na prostudování dokumentů, které dodal magistrát. Jednání je odročeno na tento pátek.

Podle Hudečka magistrát spíš počítá s tím, že smlouvy jsou neplatné – existuje pro to prý důvodná pochybnost. Na druhou stranu ale Praha potřebuje, aby byl tunelový komplex co nejdříve dokončen. Podle něj by například pomohl posudek, jenže ten by zase vše prodloužil. „Poslat tam posudkáře, aby řekl, kolik stála Blanka, to je zase na dva roky,“ míní Hudeček.

Dostavba tunelu by měla vyjít zhruba na 1,3 miliardy korun. Praha Metrostavu vedle toho dluží další více než dvě miliardy za již provedené práce, ani o splátce tohoto dluhu soud ještě nerozhodl. Stavební firma zastavila práce na tunelu loni v prosinci. Od té doby řeší spory mezi firmou a Prahou rozhodčí soud. Blanka se původně měla otevřít na jaře. Nyní vedení Prahy mluví o konci léta. Stavba asi šestikilometrového tunelu vyjde zhruba na 36 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …