Prioritou Česka je, aby Řecko a Turecko plnily své závazky. Pokud tak neučiní, přijde na řadu Německem kritizovaný plán B

19.02.2016 6:32

Prioritou České republiky i ostatních zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) je, aby Řecko lépe zvládalo ochranu své hranice s Tureckem a aby Turecko naplňovalo dohodu, kterou s Evropskou unií loni uzavřelo. Při příchodu do bruselského paláce Justus Lipsius, kde včera začal summit evropské osmadvacítky, to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Prioritou Česka je, aby Řecko a Turecko plnily své závazky. Pokud tak neučiní, přijde na řadu Německem kritizovaný plán B
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Pokud Řecko a Turecko své závazky plnit nebudou, bude podle předsedy vlády třeba přistoupit k takzvanému plánu B, tedy ke vzniku nové schengenské hranice severně od Řecka. Slovenský premiér Robert Fico je velmi pesimistický ohledně řecké schopnosti hlídat hranici.

"My jsme kritičtí - podobně jako Evropská komise - k tomu, jak funguje Řecko v schengenském systému, a chtěli bychom, aby Řecko odstranilo všechny nedostatky, které mu komise ve své zprávě vytkla," uvedl Sobotka.

Teprve když Řecko a Turecko nebudou plnit své závazky, je podle českého premiéra na řadě plán B, o němž země V4 hovořily v pondělí v Praze.

O ochraně hranic jednal Sobotka i s Tsiprasem

O pokroku Řecka v ochraně hranic a o hloubce jeho spolupráce s Tureckem dnes odpoledne Sobotka jednal v Bruselu i se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem. Seznámil ho především s výsledky pondělní schůzky V4. Tsipras podle serveru řeckého listu To Vima Sobotkovi vytkl, že "posílat vojáky a policisty k řecké hranici není přátelským činem". Narážel tak na okolnost, že Česko letos vyslalo 27 policistů do Makedonie, aby pomáhali s dozorem nad hranicí s Řeckem. Tsipras upozornil, že Atény nehodlají souhlasit s žádným krokem, který byl porušoval mezinárodní právo, jako jsou nezákonné zpětné deportace. Také vyzval k poskytnutí nezbytného prostoru pro realizaci celounijního řešení migrační krize.

"Panu premiérovi Tsiprasovi jsem řekl, že nebojujeme proti Řecku, ale proti nelegální migraci," uvedl v reakci na Tsiprasovo prohlášení Sobotka. "V4 bude pomáhat všem, kdo chtějí migraci zvládnout a důsledně regulovat," dodal.

Visegrádské země podle Sobotky uznávají složitou situaci Řecka, trvají ale na realizaci již přijatých opatření. Jsou prý také připravené pomoci Aténám při důkladné ochraně vnější hranice Schengenu a při registraci uprchlíků, stejně jak to činí v případě dalších zemí na takzvané balkánské stezce, po které mnozí imigranti míří do Evropy.

Fico dal Řecku čas do března

Slovenský premiér Fico byl vpodvečer ohledně řecké schopnosti chránit "originální" schengenskou hranici velmi pesimistický. Aténám dal v rozhovoru s novináři čas do března. "Pokud se v březnu ukáže, že nic nefunguje, je třeba zvažovat tu druhou variantu," řekl. I takové řešení ale podle něj bude řešením evropským a Slovensko je připraveno v několika týdnech přispět 300 policisty s dostatečnou jazykovou vybaveností a potřebnými znalostmi.

K názoru V4, že podobný záložní plán je nutný, se podle Fica kloní také Bulharsko, Makedonie, ale i Chorvatsko či Slovinsko.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek minulý týden při návštěvě Řecka uvedl, že ČR poskytne Řekům finanční pomoc na koupi zařízení na snímání otisků prstů registrovaných uprchlíků.

Sobotka chce domluvit podmínky změn vztahu Británie a EU už na tomto summitu

O požadavcích Británie na reformu jejího vztahu s Evropskou unií se chce Sobotka dohodnout už na tomto summitu. "Nemyslím si, že ta jednání lze nějakým zásadním způsobem protahovat. Budeme chtít dohodu tady, ale to, co je na stole, zatím České republice nevyhovuje," uvedl premiér.

Česko se podle Sobotky především obává, že po vzoru Británie by mohly začít další země indexovat vyplácené dětské přídavky směrem dolů, což by se prý výrazně dotklo i českých občanů pracujících v zahraničí. "Naším cílem je, abychom pokud možno co nejvíce omezili potenciální negativní dopady na občany České republiky," řekl premiér.



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…