Případ Kajínka stále bouří veřejnost. Až dvě třetiny Čechů jsou pro obnovení procesu

22.02.2013 14:46

Kauza nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka, který byl v roce 1998 odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy, nadále vyvolává bouřlivé emoce a zájem většiny domácí populace, a to ve prospěch Kajínka.

Případ Kajínka stále bouří veřejnost. Až dvě třetiny Čechů jsou pro obnovení procesu
Foto: repro Youtube.com
Popisek: Doživotně odsouzený Jiří Kajínek
reklama

Podle výsledků šetření společnosti SANEP provedeného v červenci roku 2010 většina veřejnosti stála na straně Jiřího Kajínka a přála si obnovení procesu. Jak ukazují výsledky aktuálního šetření, stejný názor na kauzu Jiřího Kajínka převládá u domácí populace i dnes. O případ doživotně odsouzeného Kajínka se podle výsledků průzkumu zajímá v souhrnu 54,9 % veřejnosti.

Názor, že by měl vítěz přímých prezidentských voleb Miloš Zeman po svém nástupu do prezidentského úřadu usilovat o znovuobnovení procesu s doživotně odsouzeným Jiřím Kajínkem, sdílí 58,7 % domácí populace. Dostat šanci na svoji obhajobu ve znovuobnoveném procesu by měl Kajínek podle názoru 65,4 % dotázaných a téměř shodný počet domácí populace je toho názoru, že je reálné, že by mohl být Jiří Kajínek obětí policistů, kteří mají na svědomí dvě vraždy, za něž si Jiří Kajínek odpykává doživotní trest. Nicméně pouze 4,6 % veřejnosti sdílí názor, že by měl být Kajínek zcela omilostněn. 

Lidé jsou nedůvěřiví vůči policii a soudům

Tyto výsledky šetření společnosti SANEP naznačují, že široká veřejnost považuje spíše než diskusi o vině či nevině Kajínka za podstatné, aby soud znovu projednal veškeré okolnosti celého případu, v němž je řada nejasností. Na ty v červenci roku 2010 upozornila média, která uvedla zprávu, že se objevily nové skutečnosti v případu vraždy podnikatele Jandy, kterou měl Kajínek spáchat v roce 1993.

Celá kauza kolem případu Kajínka tak u většinové části veřejnosti vzbuzuje velkou nedůvěru zejména ve vztahu k policii a justici. O tom ostatně svědčí i názor 84,3 % dotázaných, kteří jsou přesvědčeni, že v České republice lze zajistit falešné důkazy a odsoudit na doživotí nevinného člověka. Ve spravedlnost české justice pak v souhrnu věří pouze 25,3 % veřejnosti a policii pak pouze 33,9 % domácí populace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…