Příprava na další vlnu: Vláda nakoupí ochranné pomůcky za 3,7 miliardy

18.05.2020 21:25

Vláda vytvoří strategické zásoby pro případnou další krizi – nakoupí miliony ochranných a zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy. Učiní tak prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR), na tiskové konferenci to po dnešním jednání vlády oznámil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), informují Novinky.  

Příprava na další vlnu: Vláda nakoupí ochranné pomůcky za 3,7 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
reklama

Nákup vláda rozdělí na dvě fáze. V té první pořídí polovinu požadovaného množství v hodnotě až 1,85 miliardy korun. Pro druhou část vznikne takzvaný rezervační systém, přes který bude možné u vybraných dodavatelů rezervovat materiál a předfinální produkt.

Konkrétně se jedná o respirátory typu FFP2 a FFP3, filtry do respirátorů FFP3, roušky, ochranné brýle, obleky, štíty, návleky na obuv, rukavice, čepice, výtěrové sety bez média, rychlotesty a suroviny pro výrobu dezinfekce. Zásoby by ministerstvům, jejich podřízeným a organizačním složkám a také krajům měly vydržet na dva měsíce.

Výhodou druhé fáze je, že výrobky nebudou expirovat na skladě státních rezerv, ale budou trvale drženy ve skladech jednotlivých firem, vzešlých z tendru. SSHR materiál zaplatí a firmy jej budou mít v pohotovostní zásobě. Pokud by vyvstala potřeba, budou na základě smluv povinny okamžitě výrobky zásobovat státní rezervy.

Správa státních hmotných rezerv se z dnešního rozhodnutí vlády stala centrálním místem nákupů ochranných prostředků pro potřeby organizačních složek státu pro období mimo krizový stav.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…