Připravovaný ministr Pelikán mluvil v rádiu o Babišovi. A novinář Best se mu vysmál ještě během vysílání

10.03.2015 18:43

O plánovaných změnách ohledně exekucí, o svých slabinách i o svém vztahu ke své dosavadní šéfce mluvil v úterním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu končící náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který bude do funkce ministra spravedlnosti jmenován ve čtvrtek 12. března.

Připravovaný ministr Pelikán mluvil v rádiu o Babišovi. A novinář Best se mu vysmál ještě během vysílání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán
reklama

Již dnes sice platí, že některé sociální dávky, výživné a část platu nemůže exekutor zabavit. Ale pokud si tyto peníze nechá dlužník poslat na účet, exekutor mu je může zabavit. Dlužníci si proto tyto peníze nechávají vyplácet v hotovosti a různě je skrývají. Nově, jak Pelikán v rozhlasovém rozhovoru prozradil, by se mohly nezabavitelné částky posílat na speciální účet, na který by exekutor nemohl. Zákon, který by to měl umožnit, by měl platit asi od jara příštího roku.

Snad to nějak půjde

Moderátorku zajímalo, zda nemá obavy z toho, že vzhledem k jeho nízkému věku - Pelikánovi je nyní pětatřicet - nebude mít problémy s respektem právnické veřejnosti. Přiznal, že určitou obavu má. Nicméně naznačil, že je mu v tomto směru určitým vzorem jeden z exministrů spravedlnosti: "Ale Pospíšilovi bylo 30, když se stal ministrem spravedlnosti,“ konstatoval a za své plus označil to, že v právnické komunitě "vyrůstá odmalička“. "Tak snad to nějak půjde,“ věří.

Odmítl, že by mu lídr hnutí ANO Andrej Babiš dával nějaké pokyny. "Není to direktivní typ manažera. Požaduje ode mě, aby ty věci dobře fungovaly, aby ministerstvo včas předkládalo návrhy zákonů,“ vysvětlil.

Válkovou jsem měl rád, byla to velice příjemná milá dáma

Promluvil také o končící ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Přiznal, že ji měl rád. "Protože to byla velice příjemná milá dáma, se kterou se příjemně mluvilo, příjemně spolupracovalo,“ uvedl s tím, že Válková je určitě dobrá právnička. Na to moderátorka reagovala otázkou, zda je Válková také dobrá politička. "To je asi slabina paní ministryně Válkové. Vždycky zůstávala více akademičkou než političkou. Jestli jsme měli problémy na ministerstvu, tak byly způsobeny tímto,“ uvedl Pelikán.

Zmínil se také o svých slabinách. Jednou z nich je prý tendence rychle přijímat rozhodnutí a také to, že je zvyklý říkat věci na rovinu. "To v justičních kruzích nebývá zvykem, spíše se dlouho chodí kolem horké kaše a věci se říkají nepřímo,“ vysvětlil.

Vadí mi úniky informací

Přiznal také, že mu velice vadí úniky informací z vyšetřovacích spisů. "Je to také otázka pro novináře, kteří si myslí, že můžou uveřejnit cokoliv, co se jim dostane do rukou, protože nemusejí uveřejňovat zdroj,“ konstatoval s tím, že se musí na jednu misku vah položit veřejný zájem a na druhou narušení osobních práv.

Moderátorku také zajímalo, kdy Pelikánovi nabídl Andrej Babiš post ministra spravedlnosti. Nastupující ministr si na to v rozhlase nemohl vzpomenout. Na to ještě během vysílání pořadu zareagoval na svém facebookovém profilu americký novinář dlouhodobě žijící v Praze Erik Best, který celou věc okomentoval lakonicky: "Pelikán si nepamatuje, kde byl, když dostal nabídku na ministra spravedlnosti. Také si nepamatuji, kde jsem byl před rokem,“ napsal v narážce na spekulace, že Pelikána si Babiš vybral na post ministra spravedlnosti již dříve, jen zpočátku potřeboval na tento post dosadit známější tvář Válkové, která si jistý kredit získala svým neohroženým postojem na Západočeské univerzitě v Plzni při známé kauze na tamní Právnické fakultě s tzv. rychlostudenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…