Připravte si peníze. Znovu si budete muset kupovat nové televizory

16.04.2016 9:59

Přibližně 2,5 milionu českých domácností si bude muset nejpozději do šesti let pořídit nový televizor, nebo alespoň nový set top box. Jinak přijde o televizní signál. Týká se to ale jen těch, kteří sledují pozemní televizní vysílání. Důvodem je přechod na nový systém digitálního televizního vysílání, zjednodušeně označovaného jako DVB-T2, který nahradí stávající systém DVB-T. O celé záležitosti píše na své titulní straně dnešní Mladá fronta Dnes.

Připravte si peníze. Znovu si budete muset kupovat nové televizory
Foto: hns
Popisek: Televize s monoskopem

Většina dnešních televizorů ani set top boxů v českých obývácích si totiž s novým způsobem kódování neporadí. Vedoucí expertní skupiny Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Dvořák potvrzuje, že vhodnou televizi nemá téměř nikdo.

Novou technickou specifikaci bude teprve schvalovat vláda a do té doby není jasné, jak bude přesně vypadat. Tím pádem se na několik měsíců z koupě televizoru stává svého druhu loterie. „Ani kodek H.265/HEVC, s nímž se počítá pro české vysílání DVB-T2, nemusí být zárukou, že televizor vysílání regulérně rozkóduje,“ vysvětluje problém ředitel regulace Českých radiokomunikací Marcel Procházka.

S koupí nového televizoru raději ještě počkejte

„Funkční“ televizory budou České radiokomunikace certifikovat. Jejich seznam zveřejní a v obchodech je označí logy. Vzhledem k tomu, že finální specifikaci vláda schválí nejdříve v červnu, neobjeví se loga na výrobcích dříve než v září. Do té doby je lepší s koupí televizoru počkat, protože není jisté, že budou vyhovovat novému standardu.

Přesné datum vypnutí současného systému zatím není určeno, ale Ministerstvo průmyslu a obchodu se ho snaží co nejvíc oddálit směrem k roku 2022.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…