Přišel krach světové ekonomiky? Bohaté rodiny se připravují, říká ekonom. Dolar padá

27.07.2020 12:25 | Zprávy
autor: tle

Zlato se v současné době obchoduje na svém historickém maximu. Troyská unce zlata stojí 1933,85 dolaru. „Vzhledem k uvolněné měnové politice centrálních bank lidé nechtějí držet peníze, a proto jich stále více nakupuje zlato,“ okomentoval situaci ekonom Štěpán Křeček. Dochází však i k jinému jevu. Dle Lukáše Kovandy bohatí lidé převádí historicky nejvyšší množství zlata z formy papírové do fyzické. „Hrozí run na fyzické zlato a dramatický růst ceny kovu vysoko nad 2000 USD za unci,“ varoval ekonom. Americký dolar však nepřináší dobré zprávy, již delší dobu se propadá.

Přišel krach světové ekonomiky? Bohaté rodiny se připravují, říká ekonom. Dolar padá
Foto: istockphoto.com
Popisek: Zlato - ilustrační foto

Cena zlata dosáhla svého historického maxima. Dle webu markets.businessinsider.com se jedna unce zlata obchoduje za 1933,85 USD. Začátkem roku se unce zlata obchodovala za 1569 USD. Oproti začátku roku tedy zlato posílilo o 23 %. Dle Štěpána Křečka za růstem stojí vysoká míra nejistoty na trzích, a to zejména kvůli možnému příchodu druhé vlny pandemie. „Ceny mnohých akciových indexů se jim vzhledem ke špatnému stavu globálního hospodářství zdají příliš vysoké. Nicméně vzhledem k uvolněné měnové politice centrálních bank lidé nechtějí držet peníze, a proto jich stále více nakupuje zlato,“ pověděl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ve svém podcastu.

Dále ještě dodal, že k růstu cen zlata mohlo přispět zvyšující se napětí mezi USA a Čínou. „Připomeňme, že zlato dosáhlo historicky nejvyšší úrovně 6. září 2011, kdy vystoupalo až na hodnotu 1921 dolarů za troyskou unci. Vzhledem k současným trendům je možné, že tato hranice bude v brzké době překonána,“ řekl ekonom 5 dní nazpět. Dnešním dnem se tato hranice, alespoň v nominální hodnotě, překonala. Od září 2011 došlo v USA k červnu současného roku k 13% inflaci, alespoň dle CPI ukazatele, tedy dle indexu spotřebitelských cen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…