Přišel z Evropy, všude vidí ruské agenty. „Ostuda,“ zpražil Donalda Tuska Zahradil

05.07.2021 14:34

Putinovi agenti? Silná slova někdejšího předsedy Evropské rady Donalda Tuska na adresu Jarosława Kaczyńského vzbudila živou diskusi. Kaczyński totiž podepsal spolu s Orbánem, Salvinim a dalšími provolání, které mimo jiné odmítá evropský superstát a snaží se o reformu EU. To podle Tuska hraje do karet právě Putinovi. Jan Zahradil v reakci na Tuskova slova hovoří o déja vu z dob železné opony. Tusk podle něj šíří konspirační teorie a nálepkuje politické oponenty. Ale křik už přišel i na Zahradila, a to z domácí scény.

Přišel z Evropy, všude vidí ruské agenty. „Ostuda,“ zpražil Donalda Tuska Zahradil
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Anketa

Měla by mít Česká republika na Evropské radě i nadále právo veta?

99%
0%
hlasovalo: 13750 lidí
Donald Tusk ohlásil před několika dny návrat do vrcholné politiky, stal se novým šéfem Občanské platformy. Někdejší polský premiér se tak chystá vyzvat na souboj Jarosława Kaczyńského, přičemž mezi oběma muži údajně panuje i výrazná osobní animozita.

„Není čas na vlastní ambice, když hoří dům podpalovaný už roky. Musíme společně tento dům opravit. Nikdo to neudělá lépe než Donald Tusk, který se na mé pozvání a prosbu vrací do polské politiky,“ prohlásil dřívější místopředseda Občanské platformy Borys Budka. „Chci ti, milý Donalde, předat kormidlo, abys nás dovedl k vítězství,“ obrátil se k Tuskovi, jehož návrat má ještě jednu rovinu. Pravděpodobně totiž znamená minimálně dočasný konec větších politických ambicí pro liberálního starostu Varšavy Rafala Trzaskowského, o kterém se hovořilo jako o možném kandidátovi na post předsedy donedávna největší opoziční strany v Polsku. Šancemi Občanské platformy v posledních měsících zamával politický komentátor Szymon Holownia, který se svou stranou Polsko 2050 dokázal přesvědčit zhruba čtvrtinu polských voličů. Před Tuskem tak stojí složitý úkol, zkonsolidovat opozici pod vedením jeho partaje a nikoli pod Holowniou.

Je tedy zcela jasné, že Tusk se musí hned na startu rychle odpíchnout, vymezit. A zkušený politik, někdejší předseda Evropské rady, neztrácel čas. Hned zkraje oznámil, že se do polské politiky vrací proto, aby bojoval „s krajně pravicovým zlem“. Výrok navíc přichází krátce poté, co předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński spojil síly s Viktorem Orbánem, Matteem Salvinim, Marine le Pen a dalšími a podepsal provolání, navrhující debatu o odlišné budoucnosti Evropské unie. Signatáři, pocházející z politických stran z 16 zemí Evropy, se navíc mají v září sejít v polské Varšavě.

„Jsme přesvědčeni, že spolupráce evropských národů musí být založena na tradici, úctě ke kultuře a historii evropských národů, úctě k židovsko-křesťanskému dědictví Evropy a společným hodnotám, které naše národy spojují, a nikoli na jejich ničení. Potvrzujeme své přesvědčení, že rodina je základní jednotkou našich národů,“ píše se mimo jiné také v prohlášení a hovoří se i o tom, že kvůli vážné demografické krizi by měl být odpovědí spíše rozvoj prorodinné politiky než masová migrace. 

Anketa

Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?

hlasovalo: 15030 lidí

A Tusk na Kaczyńského podpis reagoval ostře. „Předseda Kaczyński a jeho kamarádi z PiS by se měli omluvit. PiS ve 100 % případů implementuje ruskou agendu. Vždy, když se dozvím o jejich aktivitách, naštvu se, protože to zlo, kterého se PiS dopouští, je zcela evidentní, beze studu a permanentní,“ cituje Tuska server Euractiv.

Podle Tuska mají Kaczyńského „noví kamarádi“ společnou jednu věc – Rusko a jeho zájmy jsou jim bližší než Evropská unie. Kaczyńského podpis Tusk vnímá jako další krok v přiblížení Polska „naprosté izolaci“. Podle Tuska může Putin po takových krocích PiS otevírat šampaňské.

A jaké má Tusk ve skutečnosti šance Kaczyńského porazit? V aktuálních průzkumech je Právo a spravedlnost stále první, byť v čase ztrácí. Pryč je volební zisk 43,6 procent do Sejmu, nyní je PiS na zhruba 33 procentech. Druhá je již zmíněná Holowniova strana Polsko 2050 se zhruba 17 procenty, ale některé nedávné průzkumy jí přisuzují i hodnoty okolo 22-23 procent. Tuskova Občanská platforma momentálně jen vzpomíná na „propadák“ z voleb 2019, kdy brala za 27,4 procent druhé místo, v aktuálních průzkumech má totiž jen něco mezi 16 a 19 procenty. Stejně tak Poláci jsou přesvědčeni, že Tusk se premiérem stát nemůže. Podle průzkumu agentury SW Research takřka 50 procent dotázaných uvedlo, že Tusk nemá šanci, kdežto opačný názor vyslovilo jen 23 procent dotázaných.

K Tuskově drsnému útoku na Kaczyńského a ke slovech o „kamarádech Putina“ se mezitím vyjadřuje i česká politická scéna. „Když mainstreamový politik používá konspirační teorie a nálepkuje oponenty jako agenty zahraniční mocnosti, signál je jasný: Tato osoba nemá žádné skutečné a relevantní argumenty. Pamatuji si tyto ostudné praktiky velmi dobře ze svého života za železnou oponou před rokem 1989. Déjà vu,“ okomentoval slova polského politika europoslanec Jan Zahradil z ODS, který se s Tuskem dlouhé roky potkával na evropské úrovni i jakožto předseda unijní frakce ECR - Strany evropských konzervativců a reformistů.

Zahradilova slova vyprovokovala k reakci komentátora Alexandra Mitrofanova. „Je to stanovisko ODS?“ táže se na sociálních sítích.

„Pane Mitrofanove, vidíte tam někde napsáno ODS nebo Spolu? Ovšem že jste se na to chytil zrovna vy, mi působí jisté zadostiučinění. Je koneckonců i o vás,“ vrátil Mitrofanovi úder Zahradil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipavský a spol., horor. Kmentův řev. Hráč Zeman si to dělá po svém. Přišly i urážky

15:56 Lipavský a spol., horor. Kmentův řev. Hráč Zeman si to dělá po svém. Přišly i urážky

Novinář Jaroslav Kmenta se na svém facebookovém profilu věnuje prezidentu republiky Miloši Zemanovi …