Příšerný pohled do usnesení proti Babišovi: Jen co nastoupil do funkce, pumpuje a pumpuje. Vlastní rádio RockZone. Ovládá, kontroluje, bohatne. Ale to nejhorší je, že…

23.06.2020 11:54 | Zprávy

Poslanci Evropského parlamentu v pátek večer většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Příšerný pohled do usnesení proti Babišovi: Jen co nastoupil do funkce, pumpuje a pumpuje. Vlastní rádio RockZone. Ovládá, kontroluje, bohatne. Ale to nejhorší je, že…
Foto: Repro Facebook Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

„Usnesení Evropského parlamentu nás překvapilo. Ačkoli bylo předem připraveno, nikdo nás nepožádal o stanovisko. Už v době, kdy proběhla mise rozpočtového výboru do České republiky, nás nikdo nekontaktoval, i přesto, že jsme takové jednání nabídli. Kdyby k setkání došlo a kdybychom mohli na otázky zástupců Evropského parlamentu odpovědět, jsme hluboce přesvědčeni, že by k přijetí takového usnesení nemohlo dojít. Jednalo se o nás bez nás, což považujeme za skandální a z hlediska fungování evropského společenství za bezprecedentní,“ uvedl následně v prohlášení, které máme k dispozici, koncern Agrofert k pátečnímu výsledku hlasování zástupců EP.

Nyní se ParlamentníListy.cz podrobně podívaly na usnesení, jež zástupci evropských zemí přijali. Z některých pasáží až mrazí. Navíc je nutno dodat, že ani naše redakce dosud neviděla tak detailně rozpracovaný soubor informací, které by se týkaly jakéhokoli českého nebo slovenského politika.

Mnoho stran zmíněného textu je rozděleno na dvě části. První se zabývá příčinami, druhá důsledky. Pojďme se nejprve podívat na to, proč se evropští poslanci do českého premiéra vlastně pustili.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

9:48 Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

TÝDEN V MÉDIÍCH Z takzvaného boje za svobodu slova a za novinářskou objektivitu a nezávislost se vyv…