Přišla a šokovala novináře. Maláčová odmítla Havlíčkův nápad. A řekla, jak to bylo

27.10.2021 19:23

Ve vládě panuje rozpor kvůli řešení cen energií. Zatímco ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) dnes oznámil mimořádnou pomoc pro domácnosti kvůli situaci s energiemi, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) jej záhy veřejně setřela, že to není žádné řešení.

Přišla a šokovala novináře. Maláčová odmítla Havlíčkův nápad. A řekla, jak to bylo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Anketa

Ještě přitvrdit proti neočkovaným?

21%
77%
hlasovalo: 27662 lidí
Podle dnešního vyjádření ministra Havlíčka zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc. Týkat by se to podle něj mohlo 400 000 až 500 000 domácností.

Ona zmíněná mimořádná okamžitá pomoc je v podstatě jednorázová dávka hmotné nouze. Pro přidělení této podpory se podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů a jejich blízkých i další skutečnosti. Získat ji mohou pouze osoby ve vážné tísni. Nedosáhnou na ni tak obvykle třeba lidé se spořením pro děti či s nemovitostí.

Pomoc touto cestou proto chvíli poté ministryně práce Maláčová důrazně odmítla. Upozornila, že na tyto dávky mají nárok pouze lidé v hmotné nouzi a úřady práce mají povinnost žadatele příjmově testovat, nejde tedy o okamžité řešení.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí chtělo celou problematiku s  Ministerstvem obchodu a průmyslu koordinovat, ale pan ministr Havlíček to odmítl a bohužel dnes na tiskové konferenci v 16 hodin uvedl celou řadu nepřesných informací,“ řekla Maláčová úvodem na tiskové konferenci ke zmírnění dopadu růstu cen energií na domácnosti.

Nepřesnosti proto uvedla na pravou míru. „Poskytnutí takzvané dávky mimořádné okamžité pomoci jako řešení pro skokový nárůst cen energií je pouze střípkem v celém řešení. Protože nárok na dávku mimořádné okamžité pomoci mají pouze lidé v hmotné nouzi.

Znamená to, že když si o toto kdokoliv požádá, úřady práce mají povinnost tyto žadatele takzvaně příjmově testovat. To znamená, že se dokládají příjmy, úspory a celá řada souvisejících informací.

Z toho už jasně vyplývá, že to není rychlé ani okamžité řešení,“ rozporovala Havlíčkova slova. „V této mimořádné situaci toto řešení zasáhne pouze malinkatou část těch postižených z celkového počtu 900 000 domácností nebo firem,“ dodala, že tento návrh není řešením a pomůže pouze malému zlomku lidí.

Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc.

  • ČSSD
  • ministryně práce a sociálních věcí v demisi

„Takže mimořádná okamžitá pomoc není ani systémová, ani úplná, ani rychlá pomoc, ale pouze střípek v celé té mozaice řešení,“ zopakovala důrazně.

Závěrem proto apelovala na lidi, aby se v pátek nehrnuli na úřady práce. „V takovém případě byste neuspěli, pouze by to paralyzovalo úřady a celý systém,“ upozornila Maláčová, která za nejjednodušší formu pomoci považuje poskytnutí dotací, půjčky nebo garancí pro dodavatele poslední instance, kteří by poté mohli snížit výši předepsaných záloh pro klienty.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…