Přísně tajný seznam mezd: Odéesáci a Piráti, kteří u voleb pohořeli, získali lukrativní místa na radnici. Vydělávají až 2 700 Kč za chvilku jednání

20.03.2019 8:01

ParlamentníListy.cz obdržely informaci o tom, kterak Praha 10, kde vládne VLASTA (slepenec KDU-ČSL, STAN, Desítky pro domácí a nezávislých) spolu s Piráty a ODS, zaměstnává neúspěšné lokální politiky přímo na radnici. Podle našich zdrojů sedí takovíto politici, kteří se nedostali do zastupitelstva, v odborných komisích, o kterých drtivá část občanů Prahy 10 nic neví. Co tam dělají, kolik berou a kdo přesně je na kterém postu, to se ovšem oficiálně nedozvíte. My jsme se o to pokoušeli hned několik týdnů.

Přísně tajný seznam mezd: Odéesáci a Piráti, kteří u voleb pohořeli, získali lukrativní místa na radnici. Vydělávají až 2 700 Kč za chvilku jednání
Foto: TV Prima
Popisek: Nově zvolená senátorka za Prahu 10 Renata Chmelová /KDU-ČSL, Pir, DPD, LES/

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17539 lidí
Komise MČ Prahy 10 zřizuje rada jako své iniciativní a poradní orgány, svá stanoviska a náměty předkládají radě. Praha 10 má těchto komisí třináct a v minulosti v nich sedávali zastupitelé a úředníci. Ti to měli víceméně jako nutnost po skončení pracovní doby.

Konkrétně jde o komisi bytové politiky, komisi územního rozvoje, komisi majetkovou a nebytových prostor, komisi výchovně vzdělávací, komisi pro kulturu a udělování čestného občanství, komisi bezpečnostní, komisi informační, otevřené radnice, IT a Smart Cities, komisi dotační politiky, komisi pro podporu podnikání, komisi pro rekonstrukci radnice, komisi pro dopravu a parkování a v neposlední řadě o komisi památkovou a komisi pro strategii zdravého města a místní Agendu 21.

Naše redakce byla upozorněna, že právě v těchto komisích sedí velké množství neúspěšných kandidátů z voleb do zastupitelstva v roce 2018. Snažili jsme se tak tento seznam získat od tiskového oddělení Prahy 10, následně od celého vedení vršovické radnice. Po téměř dvou týdnech a několika urgencích nám konečně tiskový mluvčí David Polák odpověděl: „Vaše otázky ponecháme bez odpovědi.“

Nové vedení radnice Prahy 10 v čele se senátorkou-starostkou Chmelovou

Seznam nám nakonec poskytl pod podmínkou zachování anonymity jeden z oslovených politiků radnice, jemuž přijde podobné chování VLASTY a ODS jako „do nebe volající skandál“.

„Komise zasedá zpravidla jednou za dva či tři týdny, někdy častěji, když to bylo potřeba kvůli termínům. Trvaly chvíli, hodinu, dvě, maximálně tři, když byly nějaké prezentace a diskuse. Bralo se ohled na úředníky, kteří tam byli vždy po své pracovní době. Členy komise byli vždy pouze zvolení zastupitelé, nikoli lidé z kandidátek jednotlivých stran, kteří se do zastupitelstva nedostali. Mají to navíc placené. Takových lidí je tam nyní několik desítek! Nikdo je nezvolil, ale obsadili i místa určená pro opozici a někteří z nich jsou i předsedové,“ uvedl náš radniční zdroj.

Mezi členy každé komise jsou kromě předsedů, ke kterým se dostaneme, i takzvaní odborníci. A právě tato místa ve velkém počtu obsadili neúspěšní kandidáti do zastupitelstva z řad vládnoucí ODS a Pirátů. Těchto odborníků má v komisích každá strana sedm. Buďme konkrétní.

„Odborníkem“ v komisi územního rozvoje je Pavel Šutka, nezvolená devatenáctka ODS na kandidátce do zastupitelstva v roce 2018. Ivana Kriglová, na kandidátce ODS byla číslo 11, je nyní odbornicí dokonce ve dvou komisích, a to v komisi výchovně vzdělávací a v komisi pro udělování čestného občanství. Martin Švácha, na kandidátce číslo 18, je odborníkem v komisi bezpečnostní. Lucie Buchtíková, nezvolené číslo 14 na kandidátce, je odborníkem v komisi dotační politiky, Lukáš Cvrček, nezvolená patnáctka, sedí jako odborník v komisi pro podporu podnikání, kde s ním spolupracuje další neúspěšný kandidát do zastupitelstva z řad ODS, Petr Hůlka, který je také členem v komisi pro strategii zdravého města a místní Agendu 21. Dalším odborníkem je Adam Štěpánek (nezvolené číslo 9). Ten je dokonce předsedou komise pro podporu podnikání, zároveň ale i členem komise pro dopravu a parkování.

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 14038 lidí
Z řad neúspěšných Pirátů začněme Naďou Jurečkovou, ta sedí hned ve třech komisích: v komisi bytové politiky, v komisi výchovně vzdělávací a také v komisi pro kulturu a udělování čestného občanství. Ondřej Letocha, nezvolené číslo 18, je odborníkem v komisi bezpečnostní. V komisi informační sedí Ondřej Kliment (nezvolená třináctka) spolu s Markem Reimerem (totéž jméno nebylo zvoleno na kandidátce TOP 09 jako číslo 7). Jiří Belšán je odborníkem v komisi dotační politiky, Lenka Dvořáková, nezvolená dvanáctka, je předsedkyní bezpečnostní komise a také členkou komise pro dopravu a podnikání a Josef Břečka, další nezvolený Pirát, je v komisi památkové.

Pro všechny neúspěšné kandidáty do zastupitelstva ve volbách v minulém roce jde o zajímavý přivýdělek. Za jedno zasedání obdrží předseda komise 2 700 korun a člen komise 1 800 korun. Nás samozřejmě zajímalo, kde jednotliví odborníci získali svoji erudici a potřebné zkušenosti k těmto funkcím. Odpověď jsme nezískali ani od Pirátů, ani od ODS.

Pro úplnost dodejme, že koalice VLASTA má v komisích čtyři předsedy: Veronika Žolčáková je předsedkyní komise bytové politiky, Milan Maršálek je předsedou komise územního rozvoje, Pavel Mareš předsedá komisi výchovně vzdělávací a Olga Škochová Bláhová vede komisi pro strategii zdravého města a místní Agendu 21. Piráti vedou komisi majetkovou a nebytových prostor, konkrétně tedy David Satke. Jiří Komrska předsedá komisi informační a Ladislav Koubek je předsedou komise dotační politiky. Zastupitelé ODS vedou dvě komise, Roman Bulíček předsedá komisi pro rekonstrukci radnice a Denisa Stonáčková předsedá komisi pro dopravu a parkování.

Piráti nakonec dodali životopisy jednotlivých členů z Prahy 10.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…