Příznivkyně Havla Madeleine Albrightová pronesla ze zámoří vážnou výzvu týkající se uprchlíků

01.10.2015 21:28

Česká rodačka a bývalá americká ministryně Madeleine Albrightová, jejíž rodina do USA emigrovala v roce 1948, ve svém textu publikovaném v deníku Boston Globe vyzývá Spojené státy, aby přijaly více uprchlíků ze Sýrie.

Příznivkyně Havla Madeleine Albrightová pronesla ze zámoří vážnou výzvu týkající se uprchlíků
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Albrightová konstatuje, že na rozdíl od jiných přistěhovalců její rodina nijak nestrádala. „Můj otec pracoval v OSN a měli jsme diplomatické pasy. Nemuseli jsme překonávat ostnaté dráty ani přeplouvat rozbouřené moře. Prchali jsme ovšem před brutální komunistickou vládou a našli domov v nejštědřejší zemi na světě,“ píše v úvodu bývalá americká diplomatka a poukazuje na zoufalou situaci dnešních uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. „Oni čelí mnohem zoufalejší situaci a i pro ně zůstává Amerika majákem naděje. Přestože svět čelí nejhorší uprchlické krizi za poslední dekády, jen zlomku z nich je nabízeno přesídlení do Spojených států. Za čtyři roky trvání války v Sýrii jsme přijali jen 1500 ze čtyř milionů syrských uprchlíků. Amerika může a také musí udělat mnohem víc!“ apeluje Albrightová.

„Americký prezident Obama a ministr zahraničí Kerry oznámili, že počet přijatých uprchlíků by se v roce 2017 mohl zvýšit ze 30 000 na 100 000. Tento první krok lze jistě kvitovat s povděkem, zdaleka to však není postačující. Z historického hlediska Spojené státy přijaly více než 50 % uprchlíků na světě, což je také důvod, proč náboženští vůdci, experti pro národní bezpečnost i humanitární organizace žádají o přijetí až 100 000 Syřanů do země pro příští rok. Osobně tento návrh velmi podporuji,“ konstatuje Albrightová, podle které musí Obama pro úspěšné splnění tohoto závazku spolupracovat s Kongresem. „Obávám se však, že mnozí v Kongresu budou tvrdit, že bychom měli nechat tyto problémy vyřešit země Blízkého východu a Evropy. Jelikož je mezi uprchlíky mnoho muslimů, jsou mylně pokládáni za hrozbu,“ uvádí bývalá ministryně Clintonovy vlády.

Podle Albrightové by si měli Američané uvědomit, že jsou sami národem imigrantů. „Navzdory rétorice některých politiků je právě rozmanitost klíčovou vlastností, jež definuje náš národ. Uprchlíci nejsou jen ti, o které se musí starat charita. Mnozí z nich přinesou do našich čtvrtí nový život, ozdraví naši ekonomiku a posílí demokracii. Dnešní syrští uprchlíci se nijak neliší od těch, kteří v minulých generacích obohatili náš život,“ rozplývá se citlivá americká politička. Zároveň však připouští, že přijímání dalších uprchlíků do Spojených států krizi na Blízkém východě nevyřeší. „Musíme pracovat na ukončení spirály násilí, jež sužuje Sýrii a vůbec celý region. Pokud ale Spojené státy chtějí, aby byly brány vážně, měly by se snažit dostát své zodpovědnosti. Nejjednodušším způsobem je přijmout nejvíce potřebné uprchlíky. I oni se, stejně jako má rodina, mohou stát vděčnými obhájci amerického snu,“ uzavírá Albrightová.


 

reklama

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…